Článek
Pisatel e-mailu nabízí poslancům Okamurovým jménem k Vánocům sushi a japonské dárky se slevou 25 procent. Dopis poslancům dorazil v pondělí večer, na Facebooku ho zveřejnili například poslanci Jan Čižinský (za KDU-ČSL), Mikuláš Ferjenčík (Piráti) nebo Jan Chvojka (ČSSD).
Domnělý Okamura v něm poslancům přeje krásné svátky, vyzývá je, aby nákup dárků na Vánoce nenechali na poslední chvíli, a nabízí jim „kromě lineckého a kapra i trochu exotiky”.
Poslanecká sleva
„Nabízím vám skvělé japonské dárky. Sushi set vše v jednom, jídelní sety, krásné hůlky na jídlo, jídelní krabičky pro Váš oběd či svačinu, skvělé japonské čaje tradičního výrobce Itohkyuemon v hezkém balení a mnoho dalšího. A to se speciální poslaneckou slevou ve výši 25 procent. Sleva je platná i pro řadové zaměstnance Sněmovny či pro vaše přátele a blízké,” píše se v e-mailu, který poslancům dorazil z oficiální poslanecké mailové adresy Tomia Okamury.
Chtěl jsem to smazat jako spam. Pak jsem si ale všiml odesílatele...
Zveřejnil(a) Jan Čižinský dne Pondělí 19. listopad 2018
„To jsem opravdu dostal na poslanecký e-mail,” doplňuje Čižinský.
„Tomio je borec. Před týdnem chtěl zamrazit poslancům platy na dalších 20 let. Teď jim nabízí speciální poslaneckou slevu 25 % na sushi či krásné hůlky na jídlo,” glosuje mail předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.
Nabídka se vztahuje na společnosti Japa foods, jejímž jednatelem je podle výpisu z obchodního rejstříku právě předseda SPD Okamura.
Okamura: Žádný mail odeslán nebyl, je to upravený text
„Žádný takový e-mail neexistuje a už to má můj právník Petr Přikryl, který bude podávat oznámení na neznámého pachatele. Takový e-mail z mé adresy nikdy nebyl odeslán,“ řekl Novinkám Okamura s tím, že to společně se svými asistentkami prověřil.
Zároveň doplnil, že si ale nemyslí, že by byl zneužit sněmovní mail, ale že se jedná o práci grafika, jelikož v hlavičce mailu třeba není uvedeno datum odeslání. „Je to modifikovaný text nabídky na Vánoce, který jsem dával loni nebo předloni na svůj soukromý Facebook,“ doplnil předseda hnutí SPD.
Odeslat e-mail se zfalšovanou adresou odesilatele není nic složitého. V roce 2013 například vzbudil rozruch případ falešné zprávy o údajném přejmenování pořadu Zelená vlna na Českém rozhlasu, protože si posluchači údajně stěžovali, že propaguje Stranu zelených. Přestože e-mailová zpráva měla v políčku odesilatele Český rozhlas, veřejnoprávní stanice s ní neměla nic společného. Na hoax se však tehdy řada médií nachytala. [celá zpráva]