Článek
„Návrh reaguje na aktuální situaci. V souvislosti se skokovým nárůstem počtu nakažených onemocněním, respektive variantou omikron, situace působí potíže v řadě oblastí a školství bohužel není výjimkou,“ uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN) na plénu.
„Jak nepochybně víte, řada škol se potýká mimo jiné i s nedostatečným personálním zajištěním výuky vzhledem k množícím se případům izolace či karantény u pedagogických pracovníků,“ zdůvodňoval ministr dále předlohu.
Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádné výuce by dle Gazdíka měl ředitelům pomoci právě tyto situace řešit.
Distanční výuka při určitém procentu nakažených zaměstnanců, uvažuje Válek
Pro ředitelské volno by se škola mohla rozhodnout v případě, že by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna.
Účast na mimořádné distanční výuce by měla být pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol.
Za dobu ředitelského volna dosud rodiče školáků nemají nárok na ošetřovné, což by se v případě mimořádného volna kvůli covidu-19 mělo změnit.
Omikron už zasáhl školy plnou silou
V současnosti umožňuje zákon ředitelům vyhlásit pět volných dnů za rok, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Většina jich však dle resortu tento počet dnů v aktuálním školním roce již využila nebo si to naplánovala.
SPD obstruovalo
Změny však rozporovali zástupci SPD, kteří schvalování řečněním v rozpravě prodlužovali.
„Žáci jsou povinni řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat. A je na nás skutečně, aby my, my jim to musíme umožnit,” řekl například jejich poslanec Radek Koten u řečnického pultíku.
Nakonec byl ale návrh ve zkráceném jednání schválen hlasy všech 162 přítomných poslanců.