Článek
„Poměrně rozsáhle jsme o tom ještě diskutovali. S největší pravděpodobností to nepodpoříme,“ řekl za hnutí STAN poslanec Vladimír Balaš. Ten je zároveň místopředsedou ústavně-právního výboru a na zmíněném jednání hlasoval pro. „Ne úplně dobře jsem návrh nastudoval,“ zdůvodnil otočku Balaš.
Zákon v současné podobě uvádí, že informace o totožnosti stíhané osoby nesmí zveřejňovat orgány činné v trestním řízení. Podle Vondráčkova návrhu by takové údaje nově nesměl zveřejňovat nikdo, tedy ani média.
Mohla by se sice odvolávat na veřejný zájem, například v kauze zadržených v nemocnici Motol, záleželo by pak ovšem na soudu, jak by rozhodl. Některá média by se tak mohla dopředu soudních sporů obávat a jména zadržených pro jistotu nezveřejňovat, jak upozornil třeba ústavní právník Ondřej Preuss.
„Sice se nám nelíbí, že se ze spisů vynášejí různé informace o lidech, kteří jsou pak zproštěni. Na druhou stranu si myslím, že se dá téhož dosáhnout i jinak a tento návrh je v tomto ohledu disproporční. Do jisté míry by to skutečně mohlo omezit přístup k informacím i pro novináře,“ uvedl Balaš.
Vondráčkem navržený „náhubek“ je součástí pozměňovacích návrhů k novele trestního zákoníku a řádu. Hlasování na výboru může být nápovědou, jak ve výsledku jednotlivé návrhy dopadnou, rozhodne však až plénum Sněmovny. „Návrh ve třetím čtení ve Sněmovně vůbec neprojde a já sám pro něj hlasovat nebudu,“ řekl v čerstvém rozhovoru pro Novinky ministr Blažek.
„Dlouhodobě kritizuji, že se bulvarizuje předsoudní trestní řízení tím, že je všechno v médiích, což poškozuje trestní řízení samotné. Nicméně tento návrh nesměřuje k tomu, aby věc vyřešil,“ dodal ministr.
I on byl přitom dubnovému jednání na výboru přítomen, protože zmíněnou novelu trestního zákoníku a řádu předkládá „jeho“ ministerstvo spravedlnosti. Za předkladatele se proto vyjadřoval ke všem pozměňovacím návrhům a s tím Vondráčkovým vyslovil souhlas.
„Dal jsem za ministerstvo stanovisko, že by to v zákoně mohlo být, ale nešlo o stanovisko politické,“ vysvětloval Blažek. Evidentně tím však zmátl i své koaliční kolegy, na jeho souhlasné stanovisko se totiž odvolávají další poslanci z výboru. „Trochu nás to přesvědčilo, abychom s tím souhlasili,“ řekl Balaš. „Pokud mi řekne opozice, že ten zákon chce, když řekne i ministr, že to chce, tak já sám za sebe určitě nebudu proti,“ vysvětloval i předseda poslanců ODS a rovněž místopředseda výboru Marek Benda.
Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob, který ovšem není členem výboru, uvedl: „Já jsem tento pozměňovací návrh nikdy nepodporoval.“ Dodal, že klub TOP 09 o návrhu teprve bude jednat, stejně jako o postoji celé koalice. Pokud návrh žádný z vládních poslanců nepodpoří, nemá šanci projít Sněmovnou.
Předkladatel návrhu Radek Vondráček na dotaz, zda si za návrhem i po kritice stojí, Novinkám neodpověděl, pouze odepsal: „Těším se na konstruktivní debatu ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně.“