Článek
„Rozpočtový výbor navrhl, aby se od ledna částka na úhradu telefonních poplatků a připojení k internetu snížila z pěti tisíc na tři tisíce korun,“ řekl Právu Plíšek. Původních pět tisíc měsíčně platí od roku 2010, kdy byly ceny za tarify a připojení mnohem vyšší. Změna reflektuje snížení cen za neomezené tarify i internetové připojení.
„Platí úsporná opatření, která musíme zavádět i v kanceláři Poslanecké sněmovny. Příští rok se má škrtnout pět procent v užších provozních výdajích,“ vysvětlil Právu Plíšek. Letos hospodaří Sněmovna celkově s rozpočtem 1,5 miliardy korun.
Senátoři, kteří mají pro finanční a jiné náležitosti stejná pravidla, zatím o změně nevědí. „Je namístě, aby se předsedové rozpočtového výboru Sněmovny a hospodářského výboru Senátu domluvili,“ řekl Právu šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Vláda šetří, ale Blažek chce vyšší odměny advokátů
„V tuto chvíli se ke snížení náhrady výdajů senátorek a senátorů za telefonní linky a internet připravuje materiál, změna je plánována v průběhu tohoto roku, platit by měla od roku 2024,“ sdělila Právu mluvčí Senátu Lada Faldynová.
Až sedm linek za 60 tisíc ročně
Tabulky vyplacených náhrad zákonodárcům ukazují, že šetřit se snažili jen někteří. Telefonní služby a internet proplatí poslancům a senátorům parlament do maximální výše 5000 měsíčně, tedy 60 tisíc korun ročně, a za sedm koncových linek.
Limitní částku musela loni zaplatit Sněmovna například za poslankyni ANO Jaroslavu Pokornou Jermanovou. „Používám dvě telefonní čísla a internet. Právě přecházím k jinému operátorovi, právě kvůli vysokým nákladům,“ vysvětlila Právu. Není sama, kdo na nákladech za telefonní a internetové služby neušetřil. Celou částku 60 tisíc se loni podařilo vyčerpat i předsedkyni Sněmovny a TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, senátorovi a ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN) nebo senátorovi Václavu Láskovi. Bez pár drobných na ni dosáhl i senátor Josef Klement (KDU-ČSL), přes 58 tisíc korun „provolal“ i lídr SPD Tomio Okamura.
Okamura brzdí dohodu o platech politiků
Babiš, Decroix, Klíma i Marvanová za své
Na druhé straně jsou poslanci a senátoři, kteří parlamentu předložili faktury o řád nižší. Například za služby pro poslance Romana Bělora (STAN) Sněmovna za celý loňský rok zaplatila necelých 1700 korun, za Antonína Tesaříka (KDU-ČSL) 2700 korun, Robert Stržínek z ANO se vešel do 3600 korun, poslanec Pavel Staněk (ODS) do 3800 korun.
A třeba poslanec a šéf ANO Andrej Babiš, poslanci Pavel Klíma (TOP 09) nebo Eva Decroix (ODS) a senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za ODS) nestojí v tomto směru parlament ani korunu.
„Stejně jako na magistrátu si telefon hradím sama. Připadá mi nesmyslné a zbytečné, abych si výdaje nechávala proplácet. Nepotřebuji víc čísel, stačí mi jedno. Nemám pocit, že by se mi kvůli práci senátorky zvedly v tomto směru náklady,“ řekla Právu Marvanová.
Babiš je svým odmítáním náhrad známý. Čerpá jen víceúčelovou náhradu, expertné (dokladované výdaje na různé analýzy) a na služby asistentů.
Kromě náhrad za telefonní a internetové služby zákonodárcům náleží řada dalších úhrad, které jim kompenzují výdaje za provoz a pronájem kanceláře, ubytování v Praze (pokud zde nemají trvalý pobyt), zajištění služeb asistentů a za expertné.
K platu jim také náleží víceúčelová náhrada na reprezentaci a za cestovní výdaje, její výše se odvíjí od vzdálenosti trvalého bydliště zákonodárce k Praze. Tento paušál dosahuje 53 tisíc až 72 tisíc korun měsíčně. Základní plat poslance a senátora je 102 400 hrubého, k němu náleží funkční příplatky.