Článek
„Pokud to schválíme, tak snížíme důvěru české veřejnosti v justici,“ varovala kolegy na plénu Sněmovny exministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková.
Veto prezidenta označila za „šanci“ pro vládu zákon ještě upravit.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) to však odmítl. Připomněl, že o zrušení přísedících u soudů se uvažovalo už v roce 2010. „Velice rád bych zdůraznil, že ani jedno připomínkové místo z justice se nevyjádřilo proti návrhu,“ uvedl s tím, že z okresních soudů mu naopak přicházely děkovné dopisy.
Pavel u vlády narazil. Jeho první veto Sněmovna zřejmě přehlasuje
S koalicí hlasovali i Piráti
Koaliční a pirátští poslanci prezidenta nakonec přehlasovali 107 hlasy.
Vláda změnu prosadila jako součást snižování byrokracie, očekává osmimilionovou roční úsporu. Přísedící by podle novely nemohli spolurozhodovat v civilní oblasti pracovněprávní spory a přestali by působit v trestních senátech okresních soudů. Řízení by vždy vedl samosoudce. Omezení laického prvku se v novele týká také některých trestních řízení před krajskými soudy.
Prezident ve svém dopise předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) vybídl vládu, aby raději zvážila systém laických přísedících zlepšit než omezit. „Přijetí tak důležité změny v soudnictví jako jednom z pilířů demokracie měla předcházet podrobná politická debata tak, aby předloha měla větší oporu i v hlasech opozice,“ poznamenala hlava státu.
„Za prioritu všech změn v justici považuji nesnížit právní jistoty občanů. Přijatou úpravu považuji za nekoncepční, nedostatečně a nepřesvědčivě odůvodněnou a v kontextu evropské právní kultury za krajně neobvyklou,“ dodal.
Přísedící nemají spolurozhodovat v civilních ani pracovněprávních sporech, přestanou působit v trestních senátech okresních soudů. U těchto soudů bude samosoudce. Omezení bude platit i v některých trestních řízeních před krajskými soudy.