Článek
„Na Tchaj-wan poletíme na podzim, termín ještě nemáme,“ uvedl předseda výboru Marek Ženíšek (TOP 09), který by měl odcestovat s dalšími třemi kolegy z výboru.
Ostrovní stát se stal oblíbenou destinací vládních politiků. Loni v březnu tam podnikla cestu šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), na přelomu srpna a září 2020 zase předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který na půdě tamního parlamentu dokonce pronesl památnou větu: „Jsem Tchajwanec.“
Proti návštěvám protestovalo vedení Číny, která Tchaj-wan pokládá za svou vzbouřenou kolonii. Delegace vnímá jako porušení politiky jedné Číny, kterou česká vláda oficiálně respektuje. „Naštěstí naši zahraniční politiku neřídí Čína,“ poznamenal Ženíšek.
Ještě o kousek dál poletí v březnu vládním speciálem s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) poslanci David Pražák (ANO) a Michal Kučera (TOP 09). Zamíří na Filipíny a do Vietnamu. Na cestách mají strávit osm dnů.
Zhruba ve stejnou dobu zase Ženíšek vyrazí do Washingtonu na mezinárodní politický summit, kterého se mají zúčastnit zástupci vedení obou komor amerického Kongresu, izraelští představitelé a bezpečnostní analytici.
Týden v Argentině
V dubnu se poslanci zahraničního výboru podívají do Argentiny. Na cestu se chystá místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09), místopředseda výboru Roman Bělor (STAN) a poslanec ANO Michal Ratiborský. Sněmovna uhradí poslancům dopravu, stravné, ubytování i tlumočníky. V zemi mají strávit celý týden a na programu mají jednání s partnerským výborem a dalšími představiteli země.
„Jsem přesvědčen, že Argentina je důležitá,“ poznamenal k tomu Bělor. „Máme tendenci podceňovat jižní Ameriku, ale kontakty tam jsou pro nás důležité,“ míní.
Většina cest poslanců se uskuteční v rámci Evropy. Časté jsou návštěvy Belgie, Pekarová Adamová se chystá také do Pobaltí a Francie, poslanci mandátového a imunitního výboru do Estonska, zástupci rozpočtového výboru do Litvy a školský výbor do Švýcarska.
Na cesty mají 18 milionů
Další cesty ještě nemají schválený harmonogram. V zahraničním výboru si však na konci listopadu odsouhlasili ještě cestu na Island a do Norska, jako náhradní destinaci pak Kanadu.
Lidovecký poslanec Michael Kohajda se na vlastní náklady vydá na jaře do Austrálie. Chce navštívit tamní parlament, české velvyslanectví a univerzity v Sydney. „Mám tam i další vlastní aktivity, tak mě ani nenapadlo žádat Sněmovnu, aby mi cestu platila. Zvlášť, když šetříme,“ řekl Právu a Novinkám Kohajda.
Rozpočet na zahraniční cesty se skutečně pro letošní rok oproti loňskému snížil pro poslance o šest milionů korun a pro zaměstnance Sněmovny o dva miliony. Poslancům je letos k dispozici 18 milionů korun a zaměstnancům 5,5 milionu korun.