Hlavní obsah

Poslanci podpořili definici anticikanismu

Poslanci ze tří podvýborů podpořili v úterý na společné schůzi mezinárodně uznanou definici tzv. anticikanismu, což je souhrnný název pro protiromské postoje. Definici již dříve přijala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Romové na protestním pochodu v Pardubicích

Článek

Mezinárodně uznávanou definici podpořily Podvýbor pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí, Podvýbor pro národnostní menšiny a Podvýbor pro ochranu lidských práv nedlouho před Mezinárodním dnem Romů, který připadá na 8. dubna. Následně by měl stejnou definici přijmout též kabinet.

Schválení definice je pouze symbolické a žádný praktický dopad nemá, není právně závazná.

„Anticikanismus, tzn. diskriminace Romů, je vyjadřování a jednání jedinců, strategie a praxe institucí, které vedou k marginalizaci či vylučování Romů, devalvování romské kultury a životního stylu, fyzickému násilí či projevům nenávisti namířených proti Romům i dalším jedincům i skupinám, které jsou považovány za ‚cikány‘. Z tohoto důvodu jsou stigmatizováni, či proto byli za dob nacismu, a někdy bohužel i dnes, cílem perzekucí,“ stojí v usnesení výboru.

„Dlouhodobá diskriminace romské menšiny je velký dluh naší společnosti. Zažité předsudky nás často ovlivňují už od dětství. Ve většině případů jsou navíc těžko kvantifikovatelné a zapisovatelné,“ připomněla poslankyně ODS Eva Decroix.

Podle vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové není změna definice jen formální, ale jde o důležitý vzkaz romské menšině, že se s Romy počítá a že jsou rovnocennými partnery na všech úrovních.

Sněmovna má víc mimořádných schůzí než řádných. Důvody i názvy jsou někdy bizarní

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám