Článek
Poslankyně hnutí Berenika Peštová (ANO), někdejší náměstkyně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a současná hlasitá opoziční politička, si prosadila podvýbor pro environmentální legislativu EU.
Na dopravu do parlamentu dostanou zákonodárci ročně až 730 tisíc
Ten se sešel v tomto volebním období jen jednou, v březnu 2022. Dle pozvánky zveřejněné na stránkách Sněmovny mělo jednání čtyři body. Po úvodu předsedkyně si poslanci zvolili místopředsedkyni, pohovořili o plánování akcí v rámci agendy životního prostředí a skončili obecným „různé“. Za to Peštová dosud obdržela zhruba 700 tisíc korun.
„To je sice pravda,“ potvrzuje Peštová, že skutečně svolala svůj podvýbor jen jednou. „Ale já jsem za tu dobu udělala také pět seminářů, ty se právě týkají environmentálních směrnic, které jsou v současný době přijímány v Evropském parlamentu,“ dodala.
Chtěla publikum, to v podvýboru není
Cestou veřejných seminářů šla prý proto, aby se o tématu dozvědělo víc lidí, protože podvýbory jsou neveřejné. Proč tedy podvýbor drží? „Abych seminářům mohla dát záštitu a nemusela být závislá na rozhodnutí předsedkyně výboru, která je z koalice,“ obhajuje se.
Podobně jedná i moravskoslezský poslanec ANO Michal Ratiborský. Ten původně předsedal jen podvýboru pro rozvojovou spolupráci, který spadá pod zahraniční výbor. Od svého zřízení se podle dokumentů Sněmovny sešel čtyřikrát, naposledy loni v březnu. Hnutí ANO mu loni v létě svěřilo další podvýbor – pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce.
Ten původně vedl primátor, hejtman a poslanec Josef Bělica (ANO). Za jeho působení – v době, kdy probíhá ruská agrese na Ukrajině a Česko reviduje své obranné strategie – jej svolal podle dokumentů Sněmovny dvakrát. Pak se funkce jako jedné z mála kvůli jejich kumulaci vzdal a nahradil ho právě Ratiborský.
Jednou tam byl akorát předseda a nepřišlo mužstvo.
Že práce jednoho z obranných podvýborů skutečně pokulhává, připouští i někdejší ministr obrany za ANO, současný předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar. Na obranu svých kolegů říká: „Jednou tam byl akorát předseda a nepřišlo mužstvo.“
Do debat, zda takový podvýbor má smysl, Metnar zabředávat nechce, prý je to otázka na kolegy. Strategické dokumenty prý snadno projedná na obranném výboru.
Ratiborský říká, že za nízký počet jednání může chod Sněmovny. „Byli pozváni hosté, rozeslány pozvánky a byla vyhlášena mimořádná schůze. Pak se našel náhradní termín a dopadlo to stejně,“ řekl Ratiborský, který odměnu 21 tisíc pobírá.
Přesto politici hnutí ANO dokážou podvýbory vést i jinak. Patrik Nacher má nárok na příplatek za vedení sněmovního výboru pro mediální záležitosti, podvýbor pro ochranu spotřebitele vede zdarma. Ten se přitom schází – kromě prázdnin – pravidelně každý měsíc.
O zřízení podvýboru a o jeho případném zrušení si pak rozhodují poslanci „domovského“ sněmovního výboru hlasováním. Často se přejímá struktura minulé Sněmovny, k úpravám dochází sporadicky a jsou spíše kosmetické.
Ceremonie i schůze na pár minut
Sporné výsledky a příplatek za vedení podvýboru mají i poslanci SPD. Jan Síla svolal podvýbor pro daně, cla a loterie dle pozvánek uvedených na stránkách Sněmovny třikrát. Někdy jen na pár minut po jednání rozpočtového výboru, který jej zastřešuje. Co poslanci projednávali, nelzee oficiální cestou zjistit. „Je to tajné,“ řekl Novinkám a Právu Síla, předseda s měsíční odměnou 21 tisíc.
Spíše reprezentativní roli si našel šéf podvýboru pro letectví a vesmírný program Karel Sládeček (SPD). Poslanci zde oceňují zásluhy v letectví nebo dávají záštity akcím.
Podobné příklady se najdou ale i v koaličních řadách. Romana Bělohlávková (KDU-ČSL) vede podvýbor pro veřejné zdravotnictví, epidemiologii a prevenci. Sešel se čtyřikrát. Místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová šéfuje podvýboru pro oblast specializačního a profesního vzdělávání, vědu a výzkum. Ten se sešel třikrát.
„Sešli jsme se jen k tomu, co bylo na pořadu, a zrovna v této oblasti se toho tolik neměnilo,“ vysvětluje malou četnost jednání. „Jak jsou výbory a podvýbory nastavené, je divné a je třeba celková restrukturalizace,“ řekla Novinkám a Právu. Podle ní totiž některé podvýbory mají tolik agendy, že by si zasloužily samostatný výbor, a pak jsou takové, které získala jako sněmovní nováček právě ona.
Také Sládeček, Bělohlávková a Šebelová dostávají za funkce v podvýborech 21 tisíc měsíčně.