Článek
Pro zákon se vyslovilo 82 ze 165 přítomných zákonodárců, proti hlasovalo 65 z nich. Mezi odpůrci byli jako jeden muž poslanci KDU-ČSL.
Po oznámení výsledků se jednacím sálem Sněmovny rozlehl potlesk odpůrců zákona. Zástupci Gay a lesbické ligy v kuloárech uvedli, že o přijetí registrovaného partnerství se pokusí znovu. Lidovec Jiří Karas naopak novinářům řekl, že dnešní rozhodnutí poslanců považuje za vítězství zdravého rozumu.
Jedna z autorek nynější předlohy Táňa Fischerová (klub US-DEU) zatím neví, zda ještě v tomto volebním období návrh zopakuje. "Ale zřejmě v této Sněmovně pro to není vůle," soudí.
Dnešní místy nervózní jednání provázela i řada procedurálních sporů a opakovaná hlasování. Poslanci v jednu chvíli dostali zákon do podoby, kdy stál před závěrečným hlasováním a přitom s legislativní chybou - ve znění, které jeho účinnost stanovilo na začátek letošního roku. Ve hře byly i pozměňovací návrhy, které by filozofii původní verze zákona poměrně značně pozměnily.
Návrhy na uzákonění svazků gayů a lesbiček Sněmovnu pravidelně rozdělují napříč politickými frakcemi, jednotně proti je jen KDU-ČSL. Obecně platí, že víc zastánců má tento zákon spíš na levici. Potvrdilo to i dnešní hlasování.
Bez adopce
Návrh počítal s tím, že registrované partnerství osob stejného pohlaví může vzniknout veřejným prohlášením před matričním úřadem. Učinit by tak mohli svobodní lidé nad 18 let, z nichž alespoň jeden je českým občanem. Poté by se vzájemně stali tzv. osobou blízkou pro účely trestního řádu i občanského zákoníku.
V sociální oblasti by se k partnerství přihlíželo při výpočtu životního minima a při posuzování nároků na dávky sociální podpory. Tak jako tři předcházející návrhy i tento počítal se zákazem osvojování či adopce dětí.