Článek
„Současný systém funguje tak, že důchody se vyplácejí v termínu, který si člověk vylosuje, a to od 2. do 24. dne v měsíci. Když dochází k valorizaci, tak navýšení se vztahuje k termínu výplaty místo toho, aby se vztahovalo například k 1. lednu,” uvedl v tiskové zprávě jeden z iniciátorů stížnosti Mikuláš Ferjenčík (Piráti).
„Lidé, kterým se vyplácí důchod na konci ledna, dostávají méně peněz než ti, kterým se vyplácí na začátku ledna. V tuto chvíli člověk, který dostane důchod 2. ledna, obdrží celých 500 korun, a ten, kdo 24. ledna, tak má pouze poměrnou část za šest dnů a zbytek se mu nikdy nedoplatí,” dodal.
Porušení rovnosti před zákonem
Podle poslanců nynější zákon vytváří situaci, kdy lidé, kteří pracovali stejně dlouho a odvedli do penzijního systému stejně peněz, nedostávají od státu shodné důchody. Považují to za porušení rovnosti občanů před zákonem. Ferjenčík nynější systém označil za absurdní.
Poslanci v podání k Ústavnímu soudu argumentují i přístupem Slovenska. V minulosti mělo stejnou právní úpravu, jakou má nyní Česko, v roce 2003 ale rozhodlo o změně zákona tak, že se důchody valorizují vždy k 1. lednu.
Od ledna penze stoupnou o 900 korun
Penzisté by si měli polepšit i příští rok. Pevná část penze, která je pro všechny stejná a nyní činí 2700 korun, se zvedne celkem o 570 korun. Zásluhová procentní výměra, v níž se odrážejí odpracované roky a výdělek, poroste o 3,4 procenta. V součtu tak důchody vzrostou zhruba o 900 korun.
Penzistům nad 85 let věku se důchody měsíčně zvýší o dalších 1000 korun. O 3,4 procenta mají od ledna růst i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunismu a pozůstalé po nich.
Nějakou formu důchodu vyplácela letos v červnu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zhruba 2,9 milionu lidí.