Článek
Pokutu uložil plzeňský krajský úřad v roce 2020 a sankci potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví. Krajský soud v Plzni ji ale zrušil, proti čemuž ministerstvo protestovalo u Nejvyššího správního soudu.
Doprovázet ženu při domácím porodu může kdokoli.
Tam ale nepochodilo. Soudci se odkázali na zářijový verdikt Ústavního soudu, který jednoznačně řekl, že doprovázení ženy při fyziologickém porodu, který se plánovaně děje v jejím vlastním sociálním prostředí, není zdravotní službou.
„Pomáhání při domácím porodu vůbec není zdravotní službou. Doprovázet ženu při domácím porodu může kdokoli, tedy i osoba, která je odborně vzdělanou porodní asistentkou,“ stojí ve verdiktu senátu v čele s Michaelou Bejčkovou.
„Pokud právní předpisy ženě nezakazují rozhodnout se pro domácí porod a využít k tomu pomoci jiné osoby, neexistuje rozumný důvod, aby touto jinou osobou nemohla být porodní asistentka,“ pokračovali soudci.
„Jiný výklad vede k absurdní situaci – odborně vzdělaná porodní asistentka by čelila postihu za poskytování zdravotních služeb bez oprávnění, ale jiné osoby bez odborné způsobilosti by se obdobného postihu obávat nemusely,“ dodali soudci.