Článek
Ve čtvrtek ráno byla kvůli mraku popela a dýmu, který vyvrhla islandská sopka v ledovci Eyjafjallajökull, uzavřena všechna skotská a část anglických letišť. Vzdušný prostor nad Skotskem je uzavřen stejně jako vzdušný prostor nad polovinou Norska od Trondheimu na sever. [celá zpráva]
„Dnes k nám proniká vzduch ze severu, severní proudění je v současnosti i nad Británií. V pátek se pak proudy stočí k severozápadu, takže to můžeme mít brzy i tady,“ vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.
Částice prachu s sebou přinesou některé neobvyklé jevy. Přestože letecký provoz může fungovat bez omezení, řidiči se mohou na cestách potýkat se sníženou viditelností, automobily mohou po ránu být zaneseny jemnou vrstvou prachu.
Popel v atmosféře může znamenat komplikace zejména pro astmatiky. Prachové částice jim mohou zanášet dýchací cesty.
Podle Honsové by popel mohl výrazně ovlivnit počasí. „Na prachových částicích se mohou vytvářet dešťové kapky. Když vybuchla loni sopka na Aljašce, celý květen byl deštivý,“ připomněla meteoroložka loňské jaro, které bylo kvůli popelu v ovzduší ve znamení lijáků.
Velké množství prachu také zvýrazní barvy na obloze za soumraku. Pokud se částice prachu dostanou v ovzduší dostatečně vysoko, budou se červánky na obzoru barvit do sytě oranžových či rudých odstínů.
Ruzyně se problémů neobává
Pražské ruzyňské letiště žádné problémy s popílkem či prachem neeviduje. Podle mluvčí letiště Michaely Lagronové jsou v Evropě dvě centra, která monitorují různé atmosférické jevy a případné komplikace s nimi spojené, jedno je ve francouzském Toulouse a další v Londýně. Praha spadá pod britské centrum. Podle jejich informací by se popílek do České republiky dostat neměl.
Nicméně již v minulosti ruzyňské letiště muselo svůj provoz omezit, a to kvůli hustým mlhám. Omezení nebo zastavení provozu se týká viditelnosti pod zhruba pět set metrů. [celá zpráva]