Článek
Volně dostupný ChatGPT by teoreticky mohl pomoci dětem, kterým rodiče neplatí přípravné kurzy, a snižují jim tak šance na přijetí na střední školu, jež by odpovídala jejich schopnostem.
Z domova a zdarma lze na přijímačky také trénovat díky sadě starších testů zveřejněných na stránkách Cermatu, který jednotné přijímačky a státní maturity připravuje. K mání jsou na webu i správné výsledky. A pokud si žák třeba v matematice neví rady s postupem, právě ChatGPT by mohl uchazečům pomoci ukázat způsob, jak dospět ke správnému výsledku.
Všichni deváťáci si mohou v lednu vyzkoušet přijímačky
„Když jsme to tam ale s kolegy zkoušeli zadávat, a to i s bývalým ředitelem Krejčím, který je IT specialista, museli AI opravovat, výpočet byl chybný. Nemyslím, že dětem AI poradí, jak příklady vypočítat i přesto, že dojde ke správnému výsledku. A pak k němu třeba ani nedojde a dítě neví, kde je chyba a proč je výsledek odlišný,“ řekla Novinkám ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.
Raději s příplatkem 450 korun na měsíc
Skeptická je i Ivana Böhmová z Národního pedagogického institutu, jejíž tým se možnostmi zapojení AI do vzdělávání zabývá.
„O tomto tématu jsme už přemýšleli, ale je to obecně složitější. Jedná se o jazykový model, který zrovna v oblasti matematiky nemusí být spolehlivý. Základní pravidlo je, že to chce vždycky kritické myšlení,“ sdělila Novinkám.
Podle ní je celá řada oblastí, kde se dá umělá inteligence ve vzdělávání uplatnit, a experti NPI se zaměřují spíše na podporu školám, jak s AI zacházet. Pomůže v organizaci výuky, přizpůsobení výukových materiálů, může usnadnit zpětnou vazbu a podpořit tvorbu slovního hodnocení každému žákovi na míru. Böhmová s týmem už nabízejí i podklady k zajištění základní bezpečnosti, které řeší i třeba otázky ochrany osobních údajů či autorského práva.
K obezřetnosti nabádá i Eva Nečasová, zakladatelka AI dětem, která vyvíjí pro školy nástroje ke vhodnému využití AI. Podle ní pro děti a teenagery přichází v úvahu jen ChatGPT, protože ostatní modely jsou formálně přístupné až od 18 let.
„V případě neplacené verze ChatGPT je možné položit jen několik dotazů, které vyřídí na vyšší úrovni. Pak už to usuzování na tak vysoké úrovni není. Matiku v tomto režimu raději ne a s češtinou má obecně trošku problém, protože těch dat je tam méně než u jiných jazyků,“ popsala Novinkám.
Placená verze vyjde na 450 korun měsíčně a její možnosti v rámci přípravy k přijímačkám probádala Nečasová loni se synem.
Postupy řešení i u některých testů Cermatu
„Natrénovali jsme AI asistenta a nakrmili ho testy Cermatu z češtiny. Asistent má zadáno, že slouží k tomu, aby tam děti nahrály nějaký vyplněný test v PDF a on jim dal zpětnou vazbu, jestli je to dobře. A pokud si dítě s něčím neví rady, tak aby jim pomohl ten test vyřešit,“ přiblížila.
Ráda by danou verzi asistenta poskytla veřejnosti, ale ani ona si netroufá za něj ručit. Prověřit by ho mohl Cermat, ale na tom zatím není shoda.
Sám Cermat doporučuje vyhledat si na jeho stránkách testy, kde jsou popsány i postupy řešení. Postupy zejména v oblasti češtiny pro čtyřleté obory jsou k dispozici zde. U matematiky častěji zde. Ale stručně popsané postupy zase nemusí znamenat, že se v nich uchazeč vyzná. Podle Rosůlkové by se měl poradit se svým učitelem základní školy v oblastech, které mu nejdou.