Hlavní obsah

Politolog: Evropské volby mohou skončit plichtou

Kampaň k evropským volbám je nevýrazná, ani hnutí ANO své voliče nezvedá ze židle, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO. Nečeká, že by volby přinesly nějaké straně výrazné vítězství nebo naopak prohru. Výsledek by tak pro Spolu a ANO mohl skončit plichtou.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a premiér Petr Fiala (ODS) v diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct, 17. prosince 2023

Článek

Před pěti lety byla volební účast v evropských volbách asi 28,7 procenta. Bude to letos lepší?

Nemyslím si. Řekl bych, že účast bude podobná, ne-li nižší. Volby nikoho zásadně nezajímají. Kampaň, která je před nimi vedena, není tak výrazná, aby to změnila.

Proč tyto volby netáhnou, když přitom politici Unii vyčítají, jak naši legislativu i průmysl ovlivňuje?

Jsou to volby druhého řádu, nejsou poznamenány evropskými tématy, odehrávají se v národních kulisách. Lidé přitom vědí, že volbami nemohou změnit vládu ani realitu v zemi. Připadají jim zbytečné. V poslední době se navíc rozpadla voličská jádra tradičních politických stran. I voliči, kteří chodili k volbám pravidelně, jsou vlažnější.

Kteří voliči k volbám chodí a kteří ne?

K volbám chodí voliči proevropští, kteří rozumí tomu, že Evropský parlament má smysl. Jsou to spíš vzdělaní voliči z měst, kteří se řadí k pravici a vládním stranám a přísluší ke střední a vyšší třídě. Ale motivovaní jít k volbám jsou i tradiční euroskeptici, kteří v nich vidí možnost podpořit alternativní podobu Unie. Vlažní euroskeptici, kteří se vymezují tak nějak proti všemu, k volbám příliš nechodí.

Koalice Spolu skoro dohnala ANO. Rozdíl je minimální

Eurovolby

Mohou výsledky voleb zahýbat se stabilitou politických stran?

Neočekávám otřes. Nemyslím, že ANO drtivě zvítězí, ani že bude výrazně poraženo. Myslím, že to bude blízké plichtě, ze které mohou všichni vyjít tak, že nebudou ani vítězové, ani poražení. Tedy pokud se nestane, že by například na kandidátce Spolu kvůli kroužkování skončili mimo parlament všichni lidovci nebo „topkaři“.

Bude se podle vás letos hojně kroužkovat?

U Spolu se vzájemného přeskakování obávali. Poměr sil stran ve Spolu se od sněmovních voleb dost změnil. ODS posílila, TOP 09 a lidovci naopak oslabili. Kdyby pro volby platily krajské kandidátky, mohl by některý ze zadních kandidátů v kroužkování uspět, ale na celostátní úrovni to příliš nehrozí. K přeskakování nevidím tendence ani u STAN nebo Pirátů.

Jak strany pojaly kampaň do EU?

Odehrává se v podobných kulisách jako národní volby. Zdá se mi, že strany nevysvětlují, jak EU funguje a jakou roli má Evropský parlament. Myslím, že nakonec velký problém s voliči může mít hnutí ANO, které sice vyhrává v preferencích, ale nikdo neví, jestli jeho voliči k volbám přijdou. Otázka je, jestli najdou důvod k volbám jít. ANO jim ho zatím nenabízí.

Opozice chce, aby volby byly referendem o vládě Petra Fialy. To se nepovede?

Myslím, že tomu nikdo nevěří. Kdyby to tak bylo, tak by se Andrej Babiš víc aktivizoval. Je to poprvé, co kampaň nedělá Babišův tradiční tým, a je to vidět, kampaň je neviditelná, není kreativní. Tahle kampaň nikoho neurazí, ale ani nezvedne ze židle.

Ostatní strany to uchopily lépe?

U těch ostatních stran platí, že dělají kampaň tak, aby pro ně výsledek při nízké volební účasti dopadl co nejlépe. Nakonec by mohly být vládní strany výrazně nadreprezentované, protože jejich voliči k volbám chodí ve větší míře.

Věříte, že uspějí nové subjekty a koalice, jako například Stačilo komunistky Kateřiny Konečné, nebo Přísaha s Motoristy?

Kampaň Stačilo je velmi viditelná. Stačí jí navíc velmi málo, protože komunisté mají pořád skalní voliče. Když bude volební účast poloviční, než jaká bývá u sněmovních voleb, tak jim stačí k dosažení pěti procent půlka elektorátu. Mohou oslovit i ty, kteří nejsou spokojení s ANO apod. Stačilo má velkou šanci se do Evropského parlamentu dostat.

Motoristé měli velmi dobrý nástup, ale zdá se mi, že čas začal odhalovat, že problematice vůbec nerozumí. Poučenější euroskeptici odhalí, že jejich kandidáti nevědí, o čem mluví.

Zastřešuje Konečná v eurovolbách voliče s protiukrajinskými postoji?

Je to úplný základ její kampaně, spolu s vypjatou sociální kritikou. Konečné, i díky tomu, že pořád vypadá velmi mladistvě, se může podařit oslovit i mladé voliče. To se komunistům jinak nedařilo.

Čím to je, že se nedaří vrátit SOCDEM?

A proč by měl dneska někdo volit jejich lídra Lubomíra Zaorálka? To je člověk minulosti. Byl v politice 30 let, sociální demokraty přivedl tam, kde jsou. Strana vystupuje velmi nevýrazně, její osobnosti se s ní ani nespojují. Například o pardubickém hejtmanovi Netolickém už dneska neví asi nikdo, že je členem SOCDEM. Nepodařilo se jim za dva roky trend obrátit ani o milimetr.

PŘEHLEDNĚ: Jak se volí v jednotlivých členských zemích v eurovolbách 2024

Eurovolby

Volby do Evropského parlamentu 2024

Ve volbách do europarlamentu si občané států EU volí své europoslance. Eurovolby v ČR probíhaly 7. a 8. června 2024. Dění jsme sledovali v on-line reportáži. Přečtěte si vše o eurovolbách.

S podporou 26,14 % hlasů a ziskem 7 křesel zvítězilo hnutí ANO. Svá křesla v Evropském parlamentu získali i koalice Spolu (6), Přísaha a Motoristé (2), Stačilo! (2), Starostové (2), Piráti (1) a koalice SPD a Trikolora (1).

Související články

Výběr článků

Načítám