Článek
Mnozí z nich stále nevěřícně kroutí hlavou, co všechno je v politice možné, a dávají to také zřetelně najevo v diskuzích na oficiálních počernických stránkách.
Starostkou Horních Počernic zůstává bezpartijní Hana Moravcová (z ODS dříve vystoupila). Aby ale ustála v pozici spolu s místní stranou Šance pro Počernice, TOP 09 a VV proti pokusu Ivana Lišky stát se znovu starostou, musela obětovat tři křesla v radě.
Jako přeborník v přebíhání ze strany na stranu, z jedné koalice do druhé, a vytváření paktů, které nejsou zrovna v souladu s oficiální volební linií té či oné strany, se během této značně neobvyklé situace projevili nejen členové místní ČSSD v čele se zastupitelem Vilémem Čápem, ale i místní ODS vedené bývalým místostarostou Tomášem Kádnerem.
Nejprve se ona hra hrála tak, že právě místní ČSSD tvořila jazýček na vahách ve vládnoucí koalici s TOP 09, VV, Šancí pro Počernice v čele s bezpartijní Moravcovou.
Jenže pak Liška, v jehož vyjednávacím týmu jsou například majitel zdejší početné sítě heren anebo develeoper, slíbil Čápovi za soc. dem. post místostarosty. Ten obratem přešel od Moravcové k Liškovi, kde se potkal v nově se rodící koalici s ODS a KSČM.
ODS šla klidně do koalice s komunisty
Stejně tak místní ODS v čele s Kádnerem se přimkla k Liškovi, bývalému dlouholetému představiteli ODS a dnes lídrovi hnutí Nezávislé Horní Počernice. Liška totiž ODS slíbil dvě křesla.
Potíž je ale v tom, že s Liškou šli i zdejší komunisté, a tak se na jedné koaliční lodi spolu ocitly ODS, bývalá ODS (hnutí Nezávislé Horní Počernice) ČSSD, a KSČM.
Liška nabízel dvě nejistá křesla
Toho se zalekl už i primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), neboť komunální buňky ODS mají relativně často tendenci se bratřit s komunisty a vedení ODS jich už kvůli tomu osmnáct rozpustilo. Kádner se ocitl pod tlakem, že v jednom paktu s komunisty být nemůže. ODS totiž výslovně zakazuje spolupráci s komunistickou stranou podle svého usnesení z kongresu z roku 2006.
A to byla příležitost pro Moravcovou, která se prezentuje vyrovnaným obecním rozpočtem, kde je více než třicetimiliónová rezerva a obratností při získávání příspěvků na opravy místních školských zařízení z magistrátní pokladny.
Nabídla Kádnerovi z ODS ne dvě křesla, jako její rival Liška, ale hned tři.
A tak Kádner, mimochodem ochotnický herec zdejšího divadla, zase opustil Lišku a před zraky desítek občanů v hornopočernickém divadle přesedl z opozičního křesla do křesla místostarostenského vedle Moravcové.
Obětovali ho, ale bude se jim dívat pod prsty
Moravcová se sice díky této rošádě s většinou svých radních udržela, ale musela obětovat svého místostarostu Petra Heriana (Šance pro Počernice), který se znelíbil místním podnikatelům za veřejnou kritiku vysokého počtu heren a kvůli tomu, že prosazoval, aby developeři přispívali na obecně prospěšné projekty jako například silnice nebo sportoviště pro děti.
Herian odstoupil i z pozice radního. Nicméně se stal šéfem kontrolního výboru pro finance.
Nepočkal si do voleb, zkusil převrat
Tato politická hra, která se v H. Počernicích tak nevídaným způsobem obnažila, začala tak, že se na starostkou původně zrušeném, a jak se později ukázalo právně neplatném, zastupitelstvu 23. ledna sešla skupina zastupitelů a zvolila si novou radu městské části v čele s Liškou.
V jednu chvíli tak měla obec dva starosty. K přímé konfrontaci se současným vedením Horních Počernic ale nakonec nedošlo, i když to bylo na spadnutí, protože volbu druhého starosty Ivana Lišky označil magistrát hlavního města Prahy za neplatnou.