Článek
"Z projevu Baracka Obamy bylo jednoznačně jasné, že projekt protiraketové obrany nekončí," uvedl Topolánek. Zároveň připustil "určitou vazbu" na využívání jaderného materiálu v Íránu. Zdůraznil, že nejde o to postavit v České republice radar, ale zbavit svět zneužití jaderného materiálu.
Opačný názor než Topolánek mají ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík a předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle nich Obamův projev značí, že USA projekt odložily.
Slovenský premiér Robert Fico by přivítal, kdyby v Evropě žádné americké radary nebo rakety nebyly. "Ale opakuji: je to bilaterální věc mezi Američany a Čechy a Američany a Poláky. Jak se dohodnou, tak se dohodnou, Slovensku do toho nic není," řekl po nedělním jednání v rámci summitu EU - USA.
Obama v Praze řekl, že íránské snahy získat jadernou zbraň vytvářejí reálnou hrozbu pro Spojené státy, jejich spojence i sousedy Íránu. "Pokud íránská hrozba zmizí, budeme mít silnější bezpečnostní základ a hlavní důvod pro postavení protiraketového štítu v Evropě bude odstraněn," prohlásil dnes dopoledne na Pražském Hradě Obama.
Na dotaz Českého rozhlasu připomínající v této souvislosti argumentaci vlády o tom, že radar zakotvuje Česko do západní bezpečnostní architektury, Topolánek obvinil tazatele ze zastávání "pacifisticko-komunistické" platformy.
Na Írán je třeba tlačit
Základna podle Topolánka chrání proti raketám dlouhého, krátkého i středního doletu a jen jedna z těchto kategorií se vztahuje na Írán. Zdůraznil současně, že na Írán je třeba vyvíjet tlak, aby respektoval své závazky týkající se nešíření jaderného zbraní.
Až se podaří jej k tomu přimět, tak hrozba pomine. "Až to tak bude, tak se můžeme zastavit tady na Václavském náměstí, zatancovat si a rušit iniciativy, jako je právě protiraketová obrana," řekl premiér.
V souvislosti s tím, že většina Čechů je proti základně, Topolánek prohlásil, že lidé v otázkách národní bezpečnosti mají právo na svůj názor ale neměli by rozhodovat, protože nemají dost informací.