Článek
Absolventka pražské právnické fakulty se koncem 90. let stala nejvyšší státní zástupkyní. Ve vládách Jiřího Rusnoka a Andreje Babiše zastávala post ministryně spravedlnosti. V mezidobí až do své smrti se věnovala advokacii.
Ve strašnickém krematoriu se v úterý sešla poměrně nesourodá společnost. Dorazil exprezident Miloš Zeman, předseda ANO Andrej Babiš i několik poslanců hnutí ANO.
Zeman vzpomínal na křivdy
Zeman pak v síni přednesl smuteční projev, požádala ho o něj rodina. Podle serveru Blesk vyzvedl Benešovou coby bojovnici proti zneužívání justice. Na pohřbu političky vzpomínal například na kauzu katarského prince, v níž Benešová použila slova o justiční mafii a o účelových politických stíháních.
Připomněl i „křivdu“, která se političce stala po jejím druhém jmenování ministryní spravedlnosti. To provázely velké demonstrace proti ní a vládě Andreje Babiše.
Po Zemanovi mluvil někdejší hejtman Jihomoravského kraje, Michal Hašek, ten Benešové věnoval osobní vzpomínku.
Nechyběl ani někdejší Zemanův ekonomický poradce Martin Nejedlý či současná předsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová. Rozloučit se s někdejší kolegyní přišli i svého času poslanci ČSSD (nyní SOCDEM) Michal Hašek a Jeroným Tejc.
Aby mohli na pohřeb dorazit současní zákonodárci, došlo na základě dohody klubů k posunutí debaty Sněmovny o zvýšení platů ústavních činitelů na úterní podvečer.