Článek
"Ministerstvo zahraničních věcí ČR opakovaně uvádí, že americký protiraketový systém není namířen proti Rusku. Je to pasivní obrana proti jinému typu hrozby, o čemž má Rusko podrobné informace," reagoval v pondělí odpoledne ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v tiskové zprávě.
"Pokud by Rusko chtělo tento protiraketový systém zničit, má na to už teď strategický potenciál. Opakovaná prohlášení ruských vojenských představitelů proto chápeme tak, že ač vyslovena ústy vojenskými, jde ve skutečnosti o politická prohlášení, kterými Rusko sleduje své vlastní cíle," stojí ve zprávě ministerstva.
V kritice ruských hrozeb jsou čeští politici jednotní
"O tom, jestli bude u nás stát raketová základna, nebude rozhodovat ani Moskva, ani Washington, ale občané České republiky," řekl Novinkám předseda poslanců ČSSD Michal Hašek v reakci na Solovcovova slova o namíření ruských raket na ČR. [celá zpráva]
Šéf poslanců ČSSD zopakoval stanovisko strany, že sociální demokraté si přejí vyhlášení referenda o této záležitosti. Dodal, že by nechtěl, aby se ČR kvůli radarové základně dostala mezi mlýnské kameny.
Vyjádření ruského velitele označil předseda poslanců ODS Petr Tluchoř za nešťastné. "Česká republika má plnit svůj díl odpovědnosti za bezpečnost v Evropě," řekl Tluchoř.
Odmítavě přijal Solovcovova slova také místopředseda pro zahraniční otázky Strany zelených Ondřej Liška. "Pro nás je jakékoliv vyhrožování nepřijatelné. Ukazuje se také, že naše snaha o začlenění tohoto kroku do kolektívních bezpečnostních struktur je naprosto správná, neexistuje totiž bezpečnost České republiky oddělená od bezpečnosti Rakouska, Francie, USA a také Ruska samotného. Musíme usilovat ne o bezpečnost proti Rusku, ale o bezpečnost s Ruskem," poznamenal.
Solovcov si vysloužil kritiku i u českých komunistů. "Myslím si, že v Ruské federaci velí prezident spíše než generálové. Beru tedy spíše vyjádření prezidenta Putina v Norimberku, že tyto radary nemohou zachytit ruské balistické střely," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.