Článek
Politické strany, hnutí, koalice i nezávislí kandidáti mají povinnost do 90 dnů od vyhlášení výsledků voleb poslat úřadu zprávu o financování kampaně i s účetnictvím a zprávu také musí vyvěsit na webu. U voleb krajských byl termín 23. prosince, u senátních 30. prosince.
Na senátní kampaň 94,5 milionu
V senátních volbách činily náklady kampaně všech subjektů 94,5 milionu a u krajských voleb 334,3 milionu korun. Do Senátu kandidovalo 71 subjektů. „Šest nezveřejnilo zprávu na svém webu, dva nepředložily zprávu ani účetnictví a dva je předložily opožděně,“ uvedla členka úřadu Aneta Pinková, jež má na starost senátní volby.
Jedním z opozdilců byli Piráti, kteří zprávu poslali až po Novém roce. Přísaha zase v břeclavském senátním obvodu, kde kandidoval její předseda Robert Šlachta, vykázala výdaje vyšší než limit a úřad to bude prověřovat.
Přísaha vše vysvětluje pochybením. „Bohužel se stala z naší strany administrativní chyba, kdy do výdajů senátní kampaně na Břeclavsku byly omylem zahrnuty výdaje související s celostátním fungováním hnutí,“ uvedl pro Novinky první místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc. Podle něj si hnutí chybu uvědomuje a pracuje s úřadem na rychlém vyřešení. Dodal také, že na kampaň na Břeclavsku byly využité dary pro tuto kampaň, nikoliv prostředky hnutí.
Úřad více apeloval na splnění povinností
V krajských volbách nezveřejnilo zprávu sedm z 83 subjektů.
„Právě proto, že lhůty na sklonku loňského roku vyšly tak nešťastně na dobu předsváteční, apeloval úřad už týdny dopředu na strany, koalice a v senátních volbách i na nezávislé kandidáty, aby povinnost neponechali na poslední chvíli, ale splnili ji s předstihem,“ uvedl člen úřadu Jan Outlý, pod něhož spadají krajské volby. Právě díky tomu podle něj zapomnělo na své povinnosti méně subjektů než v minulosti.
Úřad se bude nyní zprávami zabývat. V případě pochybení může zahájit správní řízení a udělit pokutu. Vesměs uděluje pokuty v desítkách tisíc korun, hrozí ale i vyšší.