Článek
„Zůstává přidání 1500 korun do tarifů, jak jsme minule oznámili, plus pro každého policistu a hasiče 1000 korun do stabilizačního příspěvku. Nakonec se dostáváme na částku 2500 korun. U většiny policistů a hasičů bude o něco málo vyšší, 2650 korun, protože slouží ve směnném provozu,“ řekl Rakušan. Stabilizační příspěvek má zůstat i v letech 2026 a 2027. V obou těchto letech mají také platy opět vzrůst vždy o dalších pět procent.
Předseda Unie bezpečnostních sborů Aleš Lehký už před jednáním uvedl, že je připraven ke kompromisu. „Vláda si přidala 6,9 procenta. Nevidím jediný důvod, proč by příslušníci bezpečnostních sborů, kteří zasahují v kritických situacích či při povodních, neměli mít stejné ohodnocení,“ řekl.
Po jednání se pak Lehký ke srovnání s platy politiků vrátil. „U ústavních činitelů jde přidání 6,9 procenta všem do platu, to je ten rozdíl. Částka dva a půl tisíce je výrazný posun pro příslušníky. Tento ministrův návrh budu muset předložit našemu výkonnému sboru, ten se k němu bude muset vyjádřit, abychom zaujali stanovisko k protestům příští týden.“
Vystřílím školu, poslal student SMS spolužačce v Praze
Přidání by si Lehký představoval daleko vyšší a navíc by jej nedělil mezi tarif a stabilizační příspěvek. Rakušan podle něj v minulosti sliboval přidat deset procent, to by odpovídalo částce čtyř tisíc korun. Rozhodnout o protestech by se podle Lehkého mělo do tří dnů.
Rakušan nechtěl říct, zda zvýšení platů protest odvrátí. Podle něj se navíc nejedná o protest, ale spíše o shromáždění. „Za nás je to prostě protest kvůli tomu, v jakém stadiu se policie a bezpečnostní sbory nacházejí,“ uvedl Lehký.
Někteří policisté už protestovali minulý týden, když v zákonem daných případech neudělovali pokuty, i když by mohli. Organizátor těchto protestů a místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka po čtvrtečním jednání uvedl: „Určitě je to posun, ale ne takový, se kterým bychom teď mohli být spokojení. Teď se nebavím o té částce, ale celkově o stabilizaci policie.“
Rakušan navrhl pro policisty či hasiče navíc 1500 korun každému
Červenka nevyloučil další protestní akce. „Nechci předjímat, ještě se musíme domluvit s dalšími odborovými organizacemi, ale skutečně to není o navýšení pro příští rok. Je to o situaci v bezpečnostních sborech, která je špatná,“ řekl s tím, že je nedostatek policistů, hasičů, ale třeba i pracovníků vězeňské služby a noví pracovníci nenastupují.
Červenka už v pondělí po jednání s policejním prezidentem Martinem Vondráškem upozornil na to, že výrazně narůstá počet policistů, kteří od sboru odcházejí do tří let od vzniku pracovního poměru. V pondělí byl také oznámen vznik pracovní skupiny, k níž se ve čtvrtek vyjádřil i Rakušan.
Podle ministra vnitra se skupina bude zabývat analýzou agend a byrokracie v bezpečnostních složkách, mají v ní usednout pracovníci z terénu a vzniknout by měla v první polovině prosince. Výsledky by měly být známy do poloviny příštího roku.