Článek
Policisté začali ve větší míře odcházet od začátku letošního roku, kdy vstoupil v platnost nový zákon, který mění pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Celkem jde zhruba o 72 000 lidí. Největší část tvoří policisté, kterých je asi 47 000.
Zákon zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu jim však prodlužuje dovolenou, zkracuje týdenní pracovní dobu a měl jim plošně zvýšit základní platy.
Za letošní rok odešlo ze služby asi 2700 lidí. Podle ministra odchody sice stále pokračují, ale v červenci a srpnu se podařilo zvrátit poměr mezi odchody a příchody. Zatímco například v lednu od policie odešlo 213 lidí a nastoupilo k ní 160, v červenci byl již poměr 154 ku 272 a v srpnu 222 ku 232.
Langer vysvětluje odchody jako odstranění "generačního špuntu" v policii. Kvůli pravidlům při vyplácení takzvané výsluhy je totiž nyní výhodné odejít zejména pro starší policisty.
Většina policistů si platově polepšila, míní Langer
Bublan v pořadu poukázal na další důsledek služebního zákona, kdy se asi 2500 policistů snížily platy. Z toho jich 650 nyní bere až o 5000 korun méně.
Langer uvedl, že 94 procent policistů si v prvním pololetí letošního roku ve srovnání s rokem 2006 polepšilo. Průměrný plat policisty vzrostl o 3400 korun a je nyní vyšší než 31 000 korun. To je podle ministra až o 50 procent více, než mají další zaměstnanci státní správy.
Langer dodal, že o případy, kdy policisté berou méně peněz než loni, se zajímá a chce znát jejich konkrétní osudy.
Policistům také vadí povinnost odpracovat prvních 150 přesčasových hodin zdarma. Bublan dnes zopakoval, že sociální demokracie je pro zrušení tohoto ustanovení zákona.