Článek
„Mohu potvrdit, že dnešního dne byla do Sněmovny doručena žádost o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo,“ řekla Zenklová.
K tomu, zda je žádost totožná jako ta první z letošního srpna, se dále nevyjadřovala. Doplnila, že v případu sice všichni obvinění podali stížnosti proti svému stíhání, nicméně o nich státní zástupce dosud nerozhodl, protože nemá k dispozici od policie odůvodnění těchto stížností.
V případě Babiše s Faltýnkem by ale stejně podle všeho o jejich stížnostech nerozhodoval, i kdyby jim chtěl třeba vyhovět, protože říjnovým znovuzvolením do Sněmovny získali oba muži opět poslaneckou imunitu.
Jejich stíhání tak žalobce do nového rozhodnutí o vydání současnou Sněmovnou přerušil a policie tedy nesmí vůči Babišovi s Faltýnkem vykonávat žádné úkony trestního řízení.
Již jednou vydání byli
V minulém volebním období poslanci Babiše i Faltýnka ke stíhání v kauze údajného dotačního podvodu vydali. Zákonodárci hnutí ANO se hlasování nezúčastnili a odešli z jednacího sálu.
O vydání politiků k trestnímu stíhání požádala policie kvůli Čapímu hnízdu, které patří do Babišova koncernu Agrofert.
Společnost, která farmu na Benešovsku pomocí dotace vybudovala, nejprve patřila Babišově Agrofertu a následně byla převedena na anonymní akcie na doručitele. Díky tomu se mohla ucházet o dotaci 50 miliónů, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Následně fúzovala s jednou z Babišových společností, a tak se do holdingu vrátila.
Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba obvinění odmítají a tvrdí, že se nedopustili ničeho nezákonného.
Policie obvinila v souvislosti s případem 11 osob. Vedle členů Babišovy rodiny jde o někdejší zástupce firem, kterým oficiálně farma Čapí hnízdo v minulosti patřila. [celá zpráva]
ANO má v nové Sněmovně, která zatím nemá zvolené vedení, 78 poslanců.