Hlavní obsah

Policie zasahovala v sídle Ústavu pro studium totalitních režimů

Praha

Policie ve čtvrtek zasahovala v sídle Ústavu pro studium totalitních režimů. Nikdo nebyl zadržen, uvedl Deník N s odkazem na mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje. Vedení ústavu i Ibehej přítomnost policistů v organizaci potvrdili. Blíže záležitost nikdo z nich nechtěl komentovat.

Foto: Miloš Ruml, ČTK

Totální rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici na Žižkově, kde sídlí Ústav pro studium totalitních režimů

Článek

Podle informací ČTK by se úkony trestního řízení měly týkat rekonstrukce sídla ÚSTR. Trestní oznámení kvůli přestavbě podal před časem předseda rady ÚSTR Eduard Stehlík.

Ibehej řekl, že NCOZ v ústavu provedla prověřování a úkony trestního řízení, nikoho nezadržela. Náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka potvrdil, že policisté v organizaci byli. "Poskytli jsme jim vše, co chtěli," dodal.

Zeman Procházkovou do rady ÚSTR neprotlačil, Senát ji znovu odmítl

Domácí

Zda se policejní prověřování týká trestního oznámení, které podal Stehlík, nechtěl Ibehej ani Matějka komentovat. Člověk seznámený s případem ČTK řekl, že si policisté do sídla organizace přišli pro dokumenty týkající se rekonstrukce budovy v pražské Siwiecově ulici, ve které kromě ÚSTR sídlí také některá pracoviště Archivu bezpečnostních složek.

Oprava měla být hotova už loni

Opravu provázejí komplikace. Původně měl být vyměněn jen plášť budovy, později bylo kvůli nízké pevnosti nosné ocelové konstrukce a jejího nevyhovujícího protipožárního opatření rozhodnuto o nahrazení železobetonovou konstrukcí. Podle odhadů měla rekonstrukce původně stát asi 140 milionů korun a hotova měla být loni. Termín byl později posunut na konec roku 2021.

Stehlíkovu budoucnost u armády bude řešit ministr

Domácí

Senátní výbor pro lidská práva navrhoval, aby kvůli navýšené ceně za rekonstrukci sídla hospodaření ÚSTR přezkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. Podle senátora ODS Jiřího Oberfalzera by se cena mohla vyšplhat z původně odhadovaných nákladů až na přibližně 350 milionů korun. Senát se však k žádosti výboru nepřipojil.

Na Stehlíkův popud začala zakázku prověřovat policie. Policisté zkoumali, zda v souvislosti s rekonstrukcí nebyly spáchány trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či poškození finančních zájmů Evropské unie.

ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek loni vydal prohlášení o nutnosti rekonstrukce, které podepsalo 47 zaměstnanců. Podle nich museli mezi lety 2008 a 2017 pracovat ve zdravotně závadném prostředí, neboť se při stavbě budovy v 70. letech používal ve velkém množství azbest.

Výběr článků

Načítám