Článek
ČT a server Ekonomický deník uvedly, že policie zadržela také exministra vnitra Milana Chovance a bývalého ředitele této tajné služby Jiřího Šaška. Důvěryhodný zdroj Právu ale sdělil, že Chovanec není do případu zapojen. Další zdroj z Chovancova okolí pro Právo dementoval, že by byl Chovanec zadržen nebo předveden k výslechu. Policie ho prý ani nekontaktovala. „Nic se u mě neděje,“ řekl Právu Chovanec.
Podle důvěryhodného zdroje Práva není v případu zadržen ani bývalý ředitel Šašek.
„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby Další informace nemohou být sdělovány vzhledem k tomu, že jsou podle zákona informacemi utajovanými,“ sdělil v pátek na webu pražských vrchních žalobců státní zástupce Marek Bodlák.
Prověřování účetnictví
Případ podle všeho souvisí s podezřením, že z tajné služby odtekly až stovky milionů korun a buď na to chybí doklady, nebo úřad zaplatil nepotřebné a předražené věci. Podle dřívějších zjištění Práva vyšetřovatelé původně pracovali dokonce s částkou zhruba tři čtvrtě miliardy korun v období let 2015 až 2017.
Inspekce ÚZSI kvůli tomu už loni na jaře začala prověřovat celé účetnictví rozvědky a vyslýchala větší množství jejich zaměstnanců, přičemž část z nich už prý raději dobrovolně službu opustila.
Pod řadou kontrolovaných investic byl podepsán právě bývalý ředitel Šašek. Toho pak loni v květnu tehdejší ministr vnitra a nynější šéf resortu obrany Lubomír Metnar (za ANO) postavil mimo službu.
Důvodem byla závažná zjištění kontroly inspekce v podobě možného nezákonného, a dokonce i trestního jednání vedení civilní rozvědky v čele se Šaškem. Ten nastoupil do čela rozvědky v roce 2014 za éry ministra Chovance.
„Z dosavadních závěrů vyplývá i důvodné podezření, že se ředitel ÚZSI a někteří další příslušníci úřadu dopustili jednání, která mají znaky trestných činů proti majetku a proti pořádku ve věcech veřejných,“ řekl loni v květnu Právu Metnar.
Kauza se ale rovněž může týkat i toho, že civilní rozvědka zřejmě uskutečnila v zahraničí finančně nákladné operace, o kterých vláda neměla ani ponětí. I když je podle zákona musí svým usnesením schválit. Přišla na to zmíněná kontrola inspekce ÚZSI.