Hlavní obsah

Policie takřka po roce od zásahu v bytové kauze netuší, co skrývá zabavená technika

Loni v říjnu provedli detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu několik razií v Brně, při nichž cílili na lidi, kteří se prý dopouštěli machinací s městským majetkem. Jedna z prohlídek se uskutečnila i v advokátní kanceláři vlivného lidoveckého politika Filipa Ledera. Policisté zde zabavili mimo jiné notebook, telefon a tablet. Jenže co za data tato technika skrývala, není dodnes známo.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Ilustrační foto

Článek

Protože starosta městské části Brno-Žabovřesky a brněnský zastupitel Leder je advokátem, věci z jeho kanceláře nemohli policisté jen tak odnést a prozkoumat. Podle zákona jsou totiž chráněné advokátní mlčenlivostí. O tom, zda je budou moci vyšetřovatelé prozkoumat, tak musí rozhodnout soud.

Zde ale došlo k nečekanému zádrhelu, který jako by vypadl z nějaké absurdní komedie. Proto, aby soudce rozhodl, zda věci, v tomto případě data z výpočetní techniky, vydá, či nikoli, musí se s nimi seznámit, aby posoudil, zda nějak souvisí s případem. Jenže výpočetní technika je zaheslovaná, a tak se soudce nemůže do telefonu ani počítače podívat a rozhodnout. Na pomoc proto povolal znalce, který ovšem konstatoval, že technika je zaheslovaná, a tak se do ní nedostane.

Znalec svůj neúspěch potvrdil v pátek při jednání u brněnského krajského soudu, který má ve věci rozhodnout. „Notebook je zašifrovaný způsobem, který je velice masivní a stabilní. Zkoušel jsem různé varianty řešení, ale nešlo to. Neznám žádná zadní vrátka, kterými by se to dalo obejít. Prostě musíte znát heslo,“ krčil rameny.

Na dotaz soudce Miroslava Nováka, zda se mu podařilo dostat aspoň do mobilu či tabletu, znalci nezbylo než rezignovaně rozhodit rukama a přiznat, že ani tam neuspěl. Soudce Novák pak rozhodl, že zkusí oslovit dalšího znalce, který by snad mohl být úspěšnější, a jednání odročil na neurčito.

Šlo prý o byty a Pískovnu

„Absolutně nerozumím tomu, proč to trvá tak dlouho. Věci jsou zajištěny už jedenáct měsíců a já je docela nutně potřebuji ke své práci. Absolutně nechápu tyto prodlevy. V zařízeních není podle mého názoru vůbec nic a já nechápu, proč jsem předmětem tohoto řízení,“ řekl Právu po jednání Leder.

Jeho obhájci navíc upozornili, že do spisu se dostala stará advokátní faktura, která byla při razii mezi zabavenými dokumenty, a státní zastupitelství se s ní tak mohlo seznámit, aniž by o tom soud rozhodl. Zvažují proto podání ústavní stížnosti.

Dozorující státní zástupkyně brněnské kauzy Petra Lastovecká reagovala po jednání soudu jen stručně: „S rozhodnutím soudu jsem spokojena.“

Podle dokumentů, které má Právo k dispozici, hledali loni policisté u Ledera důkazy týkající se možných machinací při privatizaci městských domů v Brně, ale také ovládnutí Pískovny Černovice.

Oba případy totiž podle detektivů propojuje Lederův klient a kamarád Michal Horký, jenž po razii skončil ve vazbě. Ve stejný den policisté prohledali i kancelář Lederova stranického kolegy a bývalého prvního náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka, nynějšího ministra životního prostředí. Leder ani Hladík nebyli z ničeho obviněni.

Výběr článků

Načítám