Článek
Vedení policejního prezidia vydalo ve čtvrtek nebývale dlouhou čtyřstránkovou tiskovou zprávu s názvem Tragická střelba na Filosofické fakultě UK - rok poté.
V ní popsalo, co všechno od loňského 21. prosince, kdy čtyřiadvacetiletý student FF David K. zavraždil v sídle fakulty na pražském Palachově náměstí 14 lidí a dalších 25 zranil, policie za necelý rok učinila za opatření. Ať už šlo o školení, výcvik či vzdělávání jak svých příslušníků, tak zástupců státní správy, škol, nemocnic i komerčních subjektů. Podle mluvčího prezidia Jozefa Bocána se jednalo o stovky školení k ochraně tzv. měkkých cílů, která pořádali policejní specialisté.
Druhým dechem ale policejní prezidium upozornilo na to, že je potřeba investovat nemalé finanční prostředky, aby se zvyšovala připravenost policie. Pro roky 2025 až 2027 požaduje více než tři miliardy korun.
„Vláda již tento záměr schválila, a budeme proto v následujících letech usilovat o navýšení rozpočtu tak, aby bylo možné níže popsané konkrétní aktivity realizovat,“ uvedl Bocán.
Ministerstvo vnitra dostalo z rozpočtu 1,95 miliardy navíc
Jako první zmínil „systemizaci zbraní“. Jde prý především o potřebné dovybavení policistů z prvosledových hlídek, kteří jako první zasahují proti pachatelům i různým aktivním útočníkům. Měli by podle prezidia dostat odpovídající typ zbraní, když nyní jsou ozbrojeni nejednotně.
„Letos jsme vyhlásili veřejnou zakázku na nákup více než 2000 samopalů včetně nezbytného příslušenství za více než 360 milionů korun,“ přiblížil v této souvislosti mluvčí.
Se zbraněmi podle něj souvisí i sjednocení a obměna balistických ochranných prostředků pro policisty, tedy např. vest, štítů, helem apod. „Uzavřeny jsou rámcové dohody na dodání speciálních balistických vest a balistických vest pro skryté nošení nebo nosičů balistických panelů pro zásahové jednotky. Jde v této oblasti o objem finančních prostředků dosahující téměř 200 milionů korun,“ nastínil Bocán.
Je prý také potřeba průběžně modernizovat vozový park policie, především zmíněných prvosledových hlídek, zásahových, speciálních a pořádkových jednotek. Jejich vozidla jsou používána v nonstop režimu.
Lepší zdravotnické vybavení
Policie chce peníze i na doplnění vybavení některých jednotek speciálním materiálem, jakou jsou nedostatkové „průnikové prostředky“, které příslušníci používají při vnikání do budov apod. Současně je prý nutné také doplnit vybavení policistů o zdravotnický materiál.
„Jak se i při střelbě na FF UK ukázalo, vybavení a vyškolení policistů v této oblasti bylo naprosto zásadní,“ připomněl Bocán, že právě policisté zasahující na fakultě poskytovali první pomoc zraněným studentům a pedagogům, protože pracovníci záchranné služby do budovy kvůli hrozbě střelby dlouho nemohli.
Rok po střelbě na fakultě. Univerzita Karlova chce podpořit odolnost, pomohou nové fondy a centrum
Plánované investice by rovněž měly mířit na vybudování nových cvičných střelnic a rekonstrukci těch stávajících, jejichž kapacity jsou v současnosti nedostatečné. V této souvislosti se chystá revitalizace a výstavba střelnice v Poříčanech, kterou by pak měli využívat policisté, ale i vojáci.
Policejní prezidium také požaduje peníze na jednotný analytický systém i rozvoj IT, což by podle zprávy mělo přispět k významnému zlepšení analytických schopností policie a tím i k rychlejší identifikaci pachatelů.
Větší příprava policistů na útočníka
Policie podle Bocána po tragédii na fakultě upravila vzdělávací program i základní odbornou přípravu svých lidí tak, aby byl každý policista hned od začátku u sboru seznámen s problematikou zákroku proti aktivnímu útočníkovi. Jde o osm vyučovacích hodin navíc.
Od ledna příštího roku pak zákrok proti aktivnímu útočníkovi zařazují v rozšířené podobě do běžného výcviku v rámci služební přípravy u všech členů pořádkové, dopravní a cizinecké policie, ale i pro vybrané kriminalisty.
Vrchní žalobci potvrdili pravomocné odložení případu tragické střelby na fakultě
Policie se podle tiskové zprávy „jednoznačně“ poučila z tragických prosincových událostí na FF a má poznatky o tom, na čem je potřeba dál pracovat i přes řadu již přijatých opatření, která „prokazatelně zvyšují připravenost na obdobné mimořádné události“.
Mimo jiné se má zlepšit komunikace mezi složkami integrovaného záchranného systému a veřejností včetně institucí.
„Spolupracujeme s Hasičským záchranným sborem ČR na zavedení systému včasného varování obyvatelstva pomocí technologie Cell Broadcast, díky které je možné varovat obyvatelstvo v řádu vteřin. Předpokládáme jeho zavedení v průběhu roku 2025,“ doplnil mluvčí prezidia.