Článek
„Dozorový státní zástupce mi sdělil, že dnes zjistil z policejního spisu, že policejní orgán Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy zaslal do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR žádost o vydání pana poslance k trestnímu stíhání. Souvisí to s onou plakátovou kampaní,“ řekl v úterý Novinkám Lelek.
Žádost se podle něj týká trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
Tonoucí SPD přitvrdila. Straší africkými „chirurgy“ se zkrvavenými noži
Bližší informace podle svých slov nemůže nyní sdělit, protože případ je stále ve fázi prověřování. Není zahájeno trestní stíhání žádné osoby. „Policejní orgán ale zjevně dospěl k závěru, že jsou dány podmínky pro zahájení trestního stíhání, proto učinil tuto žádost,“ podotkl šéf státních zástupců z Prahy 1 s tím, že policie nepotřebovala ke svému kroku souhlas dozorového státního zástupce.
Případné obvinění Okamury může padnout až poté, co ho poslanci zbaví imunity. Pokud by se případ dostal až k soudu, Okamurovi by hrozilo šest měsíců až tři roky vězení.
„V souvislosti s případem billboardové kampaně SPD z léta, který řešíme pro podezření ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, požádali kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie o vydání poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání,“ potvrdil Novinkám mluvčí pražské policie Jan Daněk.
S kontroverzní kampaní přišla SPD po neúspěšných evropských volbách. Na vizuálech vytvořených AI zobrazovali mimo jiné Afričana v zakrvavené košili s nožem v ruce jako „lékaře z dovozu“ a varovali před migranty nebo romské děti, které se kouří cigarety, doplněné heslem: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“
Ten první se stal dokonce motivem předvolebního videa SPD. Aby jej více zviditelnili, vytvořili z něj banner od velikosti 10×6 metrů a vystavili jej na Václavském náměstí. Akci před magistrátem a radnicí Prahy 1 prezentovali právě jako natáčení předvolebního videa.
Za rasistickou označili kampaň jak mediální odborníci, tak například i pražský radní pro kulturu a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) nebo Romea. Oba pak podali v souvislosti s tím trestní oznámení.
Okamura o žádosti neví. Poslanci nemají jasno, jak hlasovat
Samotný Okamura o dohře své krajské kampaně ještě nevěděl. „O tom já zatím vůbec nic nevím,“ řekl Novinkám.
Helena Válková (ANO), předsedkyně mandátového a imunitního výboru, který bude žádost policie posuzovat a následně Sněmovně doporučovat, jak má hlasovat, zatím spis nedostala. Žádost policie už podle jejích informací do Sněmovny dorazila. „Teď jsem si to ověřovala. Postup je takový, že nejdřív dostane žádost paní předsedkyně Pekarová Adamová, prostuduje si ji a potom nám ji posílá. Už jsem si ověřila, že žádost dostala. Budeme postupovat standardním způsobem,“ řekla Novinkám.
Jaký má na věc názor jako předsedkyně mandátového výboru, sdělit odmítla. „Musím zůstat nestranná a objektivní. Jako občanka mohu říci, že když jsem ten plakát viděla, tak mě šokoval, ptala jsem se, co to je. Ale pak jsem si to přečetla a pochopila z toho, že je to nějaká nadsázka,“ dodala Válková.
Ani další členové mandátového výboru nechtěli sdělit, jak se k žádosti policie staví. „Nevím, netuším, spis neznám a jsem členem mandátového a imunitního výboru, takže až na něm zaujmu nějaké stanovisko,“ řekl Novinkám předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Názor si na to nevytvořil ještě ani předseda klubu STAN Josef Cogan. „Takové stanovisko mohu sdělit až po řádném projednání v mandátovém a imunitním výboru, jehož jsem také členem,“ řekl Novinkám.