Hlavní obsah

Policie odložila vyšetřování únosu Čechů v Libanonu

Praha

Národní centrála proti organizovanému zločinu v minulých dnech odložila vyšetřování případu pěti Čechů, kteří byli předloni uneseni v Libanonu. Odůvodnila to nedostatkem informací. Napsal to ve středu server Aktuálně.cz. Pět mužů se do Česka vrátilo loni v únoru, v den jejich návratu byl z české vazby propuštěn libanonský agent Alí Fajád, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy kvůli podezření z napojení na teroristickou organizaci.

Foto: Policie ČR

Obhájce Jan Švarc (vlevo nahoře), reportér Miroslav Dobeš (vlevo dole), voják Martin Psík (uprostřed), překladatel Adam Homsi (vpravo nahoře) a reportér Pavel Kofroň (vpravo dole)

Článek

Odložení vyšetřování serveru potvrdili unesení, vyrozumění jim přišlo poštou tento týden. „Dnes jsem dostal vyjádření, že se ten případ odkládá pro nedostatek informací,” řekl unesený novinář Pavel Kofroň. Stejnou informaci měl i další z unesených, advokát Jan Švarc.

Pět Čechů zmizelo v Libanonu v červenci 2015, spolu s Kofroněm a Švarcem mezi nimi byli příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, překladatel Adam Homsi a další novinář Miroslav Dobeš. Po jejich návratu počátkem února 2016 ministr obrany Martin Stropnický (ANO) médiím potvrdil, že podmínkou jejich propuštění bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do USA. Libanonský soud Fajáda později osvobodil. O výměně vyjednával arabista a starší bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán.

Fajáda zadrželi čeští policisté spolu s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem v dubnu 2014. USA tvrdily, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. U Fajáda a Marabího ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vydání do USA zamítl, v případě Jabera z Pobřeží slonoviny rozhodl o vydání do USA.

Web Českého rozhlasu Radiožurnálu v úterý s odkazem na důvěryhodné zdroje uvedl, že ministr Pelikán Fajáda ve vězení navštívil a nechal ho volat ze svého mobilního telefonu. Ministr takto postupoval nejspíš na vlastní pěst. Na jednáních vlády ani bezpečnostní rady státu, kde se kauza Fajád řešila, se o tom prý nezmínil, potvrdil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pravicoví politici Pelikánův postup kritizovali jako nestandardní, svévolný či partyzánský.

Související články

Výběr článků

Načítám