Článek
Trestní řízení by mělo být v podobných případech až posledním řešením, řekla Vrbová, podle které by se měl poslanec nejprve obrátit na civilní soud.
"Rozhodli jsme, že se úkony trestního řízení nebudou zahajovat," uvedla Vrbová s tím, že žalobci Tlustému doporučili obrátit se na soud s podáním žaloby na ochranu osobnosti.
Trestní represe je podle Vrbové v podobných případech až krajní prostředek. "Tam, kde je možnost, aby se občan domáhal svých práv v rámci řízení občanskoprávního, tak musí vyčerpat tyto prostředky," vysvětlila žalobkyně.
Trestní oznámení bylo takzvaně uloženo, pokud by Tlustý s rozhodnutím nesouhlasil, může se obrátit na pražské městské státní zastupitelství, aby je přezkoumalo. "To může učinit kdykoliv," dodala Vrbová.
O co šlo v kauze Morava
Podle zářijové reportáže televize Nova se poslanec Jan Morava snažil šířit nastrčené intimní fotografie stranického rebela Vlastimila Tlustého. Nechal se také tajně vyfotit s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové. Fotografie chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky, která ve Sněmovně nehlasuje vždy s koalicí. Poslanec Morava následně rezignoval.
Z pořadu také vyplynulo, že se Tlustý chystal diktafonem tajně natočit premiéra a šéfa ODS Topolánka při pokusu o uplácení nebo vydírání. Chtěl se proto s Topolánkem sejít, schůzka se ale nekonala.
Tlustý žaloval média i premiéra Topolánka
"Podávám žaloby na redaktory televize Nova, Mladé fronty Dnes, příslušné instituce a na pana premiéra Topolánka za pomluvy, které se týkají kauzy Mrázek, neboť jsem si jist, že jsem komunikoval s asistentem poslance Hojdara, a nikoli s mafiány," oznámil v září Tlustý novinářům.