Článek
„První závěr je, že pan ministr vnitra vyslyšel moji prosbu a odloží podpis až po jednání dohodovacího řízení, které bude ve středu. Druhá věc je, že policie se rozhodla, že odloží termín z 1. července na 1. srpna a bude vypořádávat podněty, které dali státní zástupci,“ uvedl v úterý večer po tříhodinové schůzce Bělobrádek.
Jednání bylo zřejmě plné emocí. Atmosféru, v jaké schůzka probíhala, nechtěl Bělobrádek rozebírat. „Nebudu to komentovat,“ pousmál se.
Musí být známá organizační struktura, vztahy nadřízenosti, podřízenosti a odpovědnosti jednotlivých orgánů
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po schůzi rozvedl podněty, které by měla policie během měsíce vzít v potaz. Zásadní podle něj například je, aby se na živých kauzách, které jsou momentálně rozpracované, podílely stejné týmy. Takových kauz je nyní asi 400.
„Dále musí být známá organizační struktura, vztahy nadřízenosti, podřízenosti a odpovědnosti jednotlivých orgánů a lidí v rámci struktury zejména ve vztahu ke státnímu zastupitelství,“ sdělil Zeman. Zároveň podotkl, že dodnes nezná obsah chystané reformy.
„Věcná rovina”
Jednání se ale podle Zemana podařilo vrátit do věcné roviny.
„Teď to bude o tom, abychom toho dokázali využít. Policejní prezidium garantovalo, že bude s připomínkami pracovat,“ řekl.
Průběh jednání nechtěl stejně jako Bělobrádek moc komentovat. „Já se k formě jednání nebudu vyjadřovat. Od emocí se oprostím,“ uvedl.
Do Strakovky dorazila Bradáčová i Ištvan
Mimořádného jednání BRS se kromě stálých členů a Zemana zúčastnila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, její olomoucký kolega Ivo Ištvan, i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) či policejní prezident Tomáš Tuhý.
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) chtěl, aby premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na radu pozval i odcházejícího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu. Předseda vlády ale prohlásil, že nebude ustupovat hnutí ANO.