Článek
„Páteční vyjádření středočeské policie k aktivitě milionu chvilek v Průhonicích mne nemile překvapilo a veřejnosti se za něj upřímně omlouvám,” napsal na Twitteru Švejdar.
Upozornil na to, že úřady shromáždění nepovolují, organizátor pouze oznámí, že se akce bude konat.
„Vyjádření bylo nešťastné zejména proto, že právo shromažďovací v ČR stojí zásadně na oznamovacím principu a přímo v LZPS je zakázáno
podmiňovat jeho konání povolením orgánu veřejné správy. Sousloví „nepovolené shromáždění“ se tudíž v žádném vyjádření české policie vůbec nemělo objevit,” napsal Švejdar.
1/4 Včerejší vyjádření středočeské policie k aktivitě @milionchvilek v Průhonicích mne nemile překvapilo a veřejnosti se za něj upřímně omlouvám. Bylo nešťastné zejména proto, že právo shromažďovací v ČR stojí zásadně na oznamovacím principu a přímo v LZPS je zakázáno
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) August 28, 2021
O nepovoleném shromáždění Milionu chvilek před domem premiéra Andreje Babiše v pražských Průhonicích mluvila policejní mluvčí Monika Schindlová. "Shromáždění, v rámci kterého byly kříže namalovány, nebylo ohlášeno, a tudíž ani povoleno," citovala v pátek Česká televize Schindlovou.
Bylo to nešťastné, uznal ředitel
Podle ředitele středočeské policie Václava Kučery bylo vyjádření vágní, nejasné a nepřesné, což oprávněně vyvolalo negativní reakce. "Musím bohužel s politováním konstatovat, že informace, které tisková mluvčí poskytla, byly opravdu nešťastné," řekl pro ČTK Kučera.
Dodal, že v následujících dnech ho bude zajímat, jaké podklady byly k událostem k dispozici a proč byly chybně interpretovány. "Na základě těchto zjištění pak samozřejmě vyvodím konkrétní zodpovědnost," doplnil ředitel středočeské policie.
Skupina asi deseti lidí namalovala na začátku srpna na chodník křížky na připomínku obětí covidu. Akce se podle Schindlové bude řešit ve správním řízení.
Akce nebyla nahlášena. Účastníci řekli, že tak neučinili proto, že setkání deseti lidí, kteří byli na akci pozváni a vzájemně se znali, nepovažují za shromáždění.
Podle zákona o právu shromažďovacím neplatí ohlašovací povinnost například pro shromáždění pořádaná právnickými osobami, která jsou přístupná jen jejich členům či pracovníkům a jmenovitě pozvaným.