Článek
Odstřely potrvají do 13. února, začnou v oblastech, kde už se policejní střelci pohybovali, a následně se přesunou do nově vytipovaných honiteb. Zákaz vstupu do lesů, jehož dodržování bude hlídat policie, tak bude platit pro honitby Rádlo na Jablonecku, Vratislavice nad Nisou a Vesec na Liberecku. Následně se mají odstřelovači přesunout do honiteb v okolí Jablonného v Podještědí. Do lesů budou odstřelovači nasazováni v turnusech po osmnácti a střílet prasata mají vždy od pondělí do čtvrtka, v noci v době od 18 do 6 hodin.
„Odstřel divočáků představuje společnou koordinovanou akci mnoha složek ve veřejném zájmu s cílem zabránit šíření nebezpečné nákazy a tím možným velkým ekonomickým škodám. K těm by došlo zejména v momentu, kdy by se nákaza rozšířila do chovů domácích prasat,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.
Nutí nás spolupracovat, pak ani nezaplatí, stěžují si myslivci
Při loňské akci se policejním odstřelovačům podařilo za šest turnusů odlovit 44 prasat. Střelci vždy zvířata zastřelili a o jejich dohledání a likvidaci se starali členové místních mysliveckých spolků, kteří měli honitby v péči. Stejně to bude probíhat i nyní, což se myslivcům nelíbí, stejně jako kritika jejich dosavadní lovecké činnosti v honitbách.
„Poskytneme samozřejmě policii součinnost, ale například až dosud nám nebyly uhrazeny žádné faktury za likvidaci zvěře, náklady na benzín apod. A my tak vlastně půjčujeme státu. Přitom nám hrozí, že pokud bychom nespolupracovali, můžeme dostat pokutu až milion korun. Vadí nám tato totalitní diktatura,“ zlobí se Jan Žitný, myslivec z Jablonného v Podještědí, a dodává, že jim vlastně dosud ani nikdo neřekl, co že konkrétně mají dělat špatně.
Žitný upozorňuje také na etickou stránku lednového odstřelu, která myslivcům vadí. „Ač je odstřel primárně zaměřený na dospělá prasata, je právě období, kdy se rodí selata. Pokud bude odstřelena bachyně, budou čerstvá selata zdlouhavě hynout, a to je za nás špatně. Navíc kdyby bylo uhynulé sele teoreticky pozitivní na mor, roznese nakažené, uhynulé kusy zvěř do okolí,“ podotýká Žitný.
Vyšetřování močících myslivců ještě neskončilo
Podle policie prosincová akce proběhla bez výraznějších komplikací a její zástupci doufají, že i tentokrát bude veřejnost respektovat omezení. Honitby, kde se střílí, budou označeny.
„V první etapě vše díky občanům a jejich respektování pravidel probíhalo bez problémů a věříme, že tomu tak bude i nyní,“ uvedl Petr Koutný, ředitel Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR.
Nicméně policie se stále zabývá případem, kdy unikly na veřejnost snímky z fotopastí zachycující myslivce, jak močí v oblasti, kde se odstřeluje. Byli poté nařčeni ze sabotování akce s tím, že měli chtít odradit prasata od toho, aby se v oblasti zdržovala. V lese se také objevil rozsypaný prací prášek. Myslivci se jakémukoli nařčení ze sabotáže brání. Policie v této souvislosti zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat.
„Případ je stále v prvopočáteční fázi trestního řízení a všechny skutečnosti prověřujeme,“ uvedla aktuálně k vývoji kauzy mluvčí prezidia Hana Rubášová.