Hlavní obsah

Policejní odstřelovači znovu naštvali myslivce. Likvidovali divočáky v Podještědí

5:25
5:25

Poslechněte si tento článek

Policejní odstřelovači povolaní k odstřelu divokých prasat v Libereckém kraji, v území ohroženém šířením afrického moru mezi prasaty, ukončili ve čtvrtek svou druhou misi. Během dvou týdnů zastřelili ve dvou honitbách u Jablonného v Podještědí 17 divočáků a znovu naštvali místní myslivce.

Odstřelovači zatím skolili čtrnáct divočákůVideo: Policie ČR

Článek

Odlovy v režii policie začaly 20. ledna u Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou. Už tam došlo ke sváru s místními myslivci. V posledních dvou týdnech se policejní střelci přesunuli do oblasti kolem Jablonného v Podještědí. Ve čtvrtek tu svou misi ukončili. A ani tady se jejich akce nesetkala s pochopením nimrodů.

Myslivci z honiteb Sever a Valdov u Jablonného označili povolání odstřelovačů na odlov divočáků za neefektivní a zbytečně drahou akci, kterou mohli zvládnout sami a levněji.

„Prasata silně migrují a naší honitbou procházejí. My tu průběžně lovíme a snižujeme stavy černé zvěře, a to, že se v naší honitbě pomocí odstřelovačů odstřelilo sedm kusů černé zvěře, tak tím se určitě nezastavila ani migrace této zvěře, ani šíření případné nákazy,“ okomentoval nasazení policejních lovců a jejich výsledky Jan Žitný z mysliveckého spolku Hubert, hospodařícího v honitbě Sever u Jablonného v Podještědí. Odmítl, že by černá zvěř v jejich honitbě byla přemnožená.

Po policejních střelcích zůstalo na severu Čech 44 zabitých divočáků. A naštvaní myslivci

Domácí

Myslivci policisty také zkritizovali za to, že se k nim nechovali jako k partnerům. Policisté podle nich monitorovali stav a pohyb černé zvěře u Jablonného za pomoci dronů, a dokonce i z vrtulníku. O výsledky monitoringu se s myslivci ale nepodělili. Hájí se tím, že na případné zavolání byli připraveni o výsledcích monitoringu informovat. Myslivci jim prý ale nezavolali.

Poslední den skolili březí bachyni

Nimrodi policisty také zkritizovali za neetické odstřely březích bachyň. „Ještě dnes odstřelili bachyni v plné březosti, která by nejpozději za 14 dnů vrhla mladé,“ upozornil Jan Žitný. „Kdyby v naší honitbě africký mor prasat skutečně byl, tak proti tomu neřekneme ani slovo. Mor je ale na Frýdlantsku, ne u nás,“ rozzlobilo mladého předsedu mysliveckého spolku.

Myslivci si podle něj někdy připadali jako kompars na ostrém policejním cvičení. „Byli jsme například posláni, ať si odvezeme zastřelené prase, a z křoví nás sledovali další odstřelovači,“ popsal na tiskové konferenci, kam dorazili zástupci všech znesvářených stran. Žitný také řekl, že nemůže policistům za jejich nasazení poděkovat, protože je do honiteb u Jablonného nezval.

Říct, kolik to stálo, není fér

Naopak pozitivně se k misi policejních odstřelovačů staví veterinární správa. „K africkému moru přistupujeme jinak než uživatelé honiteb. Přistupujeme k tomu jako k nákaze a musíme navrhovat i nepříjemná, restriktivní opatření vůči všem,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta. „Nám nejde o konfrontaci efektivity nebo úspěšnosti zásahů, nám jde o zamezení šíření afrického moru prasat. A je to proto, aby se nákaza nedostala do domácích chovů, jako se to stalo v Polsku,“ upozornil Šebesta.

Foto: Policie ČR

Jedno z odstřelovači ulovených divokých prasat

To, že se pozitivní případy nákazy vyskytly jen na Frýdlantsku, podle Šebesty neznamená, že africký mor prasat v okolí Jablonného v Podještědí není. Upozornil také, že v zóně možného výskytu nákazy jsou nyní dva velkochovy prasat, a kdyby se zóna musela rozšířit, tak do ní budou patřit i další.

„A kdyby se v těchto chovech vyskytl jen jediný pozitivní případ nákazy, tak se všechna prasata v chovu budou muset utratit, a bylo by to bez ohledu na to, jestli je to zvíře březí,“ odmítl argumenty myslivců šéf veterinární správy na Liberecku.

Policie: Měli jsme těžké klimatické podmínky

Ten přitom policejní odstřelovače hájil i dalšími argumenty. Řekl například, že není fér hodnotit, kolik zásah policie stál. O jakou sumu šlo, opravdu neuvedl, zato skoro přesně vyčíslil, kolik už stát musel vyplatit za odstřely černé zvěře myslivcům. Podle něj už je to skoro 250 milionů korun.

Zástupci policie uvedli, že jejich cílem bylo splnit usnesení vlády a pomoci tak ke snížení stavu černé zvěře a také museli dbát na to, aby nedošlo k žádné mimořádné události, například ke zranění lidí, kteří se mohli v honitbách pohybovat. „Zažili jsme velmi těžké klimatické podmínky a myslíme si, že jsme se s tím vyrovnali dobře. Jak moc úspěšně jsme úkol zvládli, musí vyhodnotit jiní,“ řekl za policisty plukovník Pavel Bartoš.

V Libereckém kraji se první případ afrického moru prasat objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 84 ulovených nebo uhynulých kusů.

Pozor na myslivce! V Klánovickém lese v Praze střílejí kance

Domácí

Výběr článků

Načítám