Článek
Vznik NCOZ v roce 2016, spojením Útvaru proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), způsobil rozkol ve vládní koalici.
Sekce terorismu a extremismu a sekce kybernetické kriminality, tedy zločinů spojených s počítači a internetem, by se podle plánů policie osamostatnily, píše server. Týkalo by se to 150 z nynější zhruba tisícovky policistů v NCOZ. Policejní prezident Jan Švejdar podle serveru plán oznámil v polovině října vedení NCOZ. Policejní prezidium, NCOZ ani ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se k plánu nevyjádřili. „Nebudu komentovat záležitost, která není rozhodnuta,” sdělil serveru Hamáček.
Šéf protimafiánského útvaru odešel z jednání protikorupční rady. Nechtěl tam být s Rafajem
Nápad na vyčlenění zmíněných odborů z centrály vzešel podle Deníku N z poradní skupiny Reforma, která spadá pod policejního prezidenta. Členy skupiny jsou i státní zastupitelé, včetně vrchní státní zástupkyně Bradáčové.
„Co se týče vyčlenění specializace pro kyberkriminalitu a terorismus z NCOZ do samostatné policejní součásti, tento krok státní zastupitelství podporuje,” řekla serveru Bradáčová. „Od vzniku samostatné policejní součásti očekáváme akční řízení právě s důrazem na potřebnou specializaci,” doplnila.
Šéf celních detektivů Robert Šlachta míří do civilu, nabídky ještě nemá
NCOZ začala po reorganizaci policie fungovat 1. srpna 2016. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman před vznikem centrály podle médií v dopise členům vlády kritizoval chystané sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru policie kvůli obavám z toho, že to může ohrozit vyšetřování složitých kauz.
Nynější premiér, tehdy vicepremiér, Andrej Babiš (ANO) obvinil tehdejšího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) z destabilizace policie a Chovanec zase vinil Babiše z dezinformační kampaně. ANO kvůli reorganizaci hrozilo odchodem z vlády. Někteří detektivové odešli, rezignoval například ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.