Hlavní obsah

Polednová může jít z vězení už za rok

Právo, jfk, rav
Praha

Pražský vrchní soud ve středu podle důvěryhodného zdroje Práva snížil na základě starších prezidentských amnestií dosavadní šestiletý trest bývalé dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové (88) na polovinu. Teoreticky by tedy mohla být propuštěna příští rok v březnu.

Foto: Petr Horník, Právo

Ludmila Brožová-Polednová vypovídá u soudu.

Článek

Má totiž právo požádat po odpykání dvou třetin trestu o podmínečné propuštění, a vzhledem k tomu, že už má za sebou rok ve věznici ve Světlé nad Sázavou, do zmíněné poloviny by jí zbývalo odsedět si už jen další rok.

„Zkrácení trestu je o tři roky,“ uvedl ve čtvrtek zdroj. Oficiální informaci o výsledku neveřejného soudního jednání zatím není možné získat. Na verdikt bylo vydáno přísné informační embargo do doby, než budou s výsledkem písemně obeznámeni všichni účastníci řízení.

Informaci Práva o verdiktu soudu ve čtvrtek odmítl potvrdit či vyvrátit i jeho mluvčí Jan Fořt, k věci se nechtěl stále nijak vyjadřovat.

Není tedy zatím jasné, kolik a které z amnestií se podle verdiktu vrchních soudců na Polednovou vztahují.

Krajský soud v Hradci Králové před nedávnem rozhodl, že by se nejstarší české vězeňkyně, odsouzené za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950, měly týkat celkem tři milosti.

Některé amnestie by se nevztahovaly v plné výši

Dvě z nich vydal v letech 1953 a 1955 tehdejší komunistický prezident Antonín Zápotocký, tu třetí v roce 1990 Václav Havel. Každá z nich by přitom měla Polednové snížit trest o dva roky, tudíž dohromady o šest let, a v takovém případě by byla zcela volná.

Jenže jedna z amnestií vydaných Zápotockým (z roku 1955) se podle některých právníků na Polednovou vztahovat nemá a je možné, že tentýž názor měl i vrchní soud.

Ten navíc mohl podle Právem osloveného nejmenovaného zkušeného soudce jeden rok ubrat také z Havlovy amnestie, která snižovala lidem odsouzeným za prostou vraždu trest o rok. To by v konečném důsledku snížilo Polednové trest na zmiňované tři roky.

Výběr článků

Načítám