Hlavní obsah

Pokuty za politické výroky už Rajchlovi a dalším advokátům hrozit nebudou

3:51
3:51

Poslechněte si tento článek

Politicky aktivní advokáti se už nebudou muset obávat, že je za jejich výroky bude postihovat advokátní komora. Díky změně, kterou do zákona o advokacii prosadil poslanec a předseda Ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO), se Česká advokátní komora nebude zabývat případy, které se týkají politické činnosti jejích členů. Změna se týká i takových případů, jako byl příspěvek na sociální síti předsedy hnutí PRO Jindřicha Rajchla namířený proti některým političkám.

Foto: Petr Horník, Novinky

Poslanec Radek Vondráček při rozhovoru pro deník Právo

Článek

„Jsem přesvědčen, že advokátní komoře nepřísluší řešit politickou aktivitu a že řada lidí z kárného senátu se tím zabývat nechce. Po nějaké konzultaci jsme text naformulovali tak, aby to pomohlo advokátní komoře a nemusela v rámci své samosprávné činnosti řešit politické působení svých členů,“ vysvětlil Novinkám motivaci změny Vondráček, sám právník.

Každý advokát je dnes zákonem zavázán k tomu, aby zejména při výkonu povolání postupoval tak, aby nesnižoval důstojnost advokátního stavu. Na dodržování této povinnosti dohlíží kontrolní a kárné orgány komory, které mohou provinilé advokáty například napomenout, pokutovat, pozastavit jim činnost nebo je zcela vyškrtnout ze seznamu advokátů.

Čím dál častěji však podle Vondráčka docházelo k situaci, kdy advokátní komora řešila politické výroky a aktivity, které ovšem nijak nesouvisí s výkonem povolání advokáta.

Vondráček: Politiku Fica nechci komentovat, vztahy se Slovenskem napravíme

Domácí

Příkladem může být pokuta 50 tisíc pro Jindřicha Rajchla, kterou dostal vloni v prosinci mimo jiné za vyjadřování na sociálních sítích namířené vůči některým političkám. Kárná žaloba přitom hovořila o nepřímé výzvě k fyzické likvidaci.

Foto: Seznam Zprávy

Příspěvek Jindřicha Rajchla, kvůli kterému čelí kárné žalobě.

„Já nejsem žádný obhájce a zastánce pana Rajchla, ale dostal padesátitisícovou pokutu mimo jiné za citát Hemingwaye. Bylo tam toho víc, ale primárně to opravdu dostal za své veřejné vyjádření vůči paní Drábové a dalším,“ reagoval Vondráček.

Rajchl se proti rozhodnutí kárné komise odvolal, přičemž o odvolání komora podle jejího tajemníka Petra Čápa zatím nerozhodla.

Navštívil Zemana

Podnět k zastavení takových případů však podle něj vznikl ještě před touto kauzou, když se Česká advokátní komora zabývala případem advokátky Kláry Samkové, která v roce 2016 před budovou turecké ambasády proklela tehdejšího tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho. Následně jí za tento čin komora udělila pokutu 25 tisíc korun, kterou však nakonec zatrhl soud.

„Musela se tehdy obrátit na soud, ale já chci, aby to komora vůbec neřešila,“ podotkl Vondráček. „Na mě bylo kárné oznámení, že jsem navštívil prezidenta Zemana v nemocnici, že jsem tím snížil důstojnost advokátního stavu,“ připojil další příklad.

Úprava však nemá politicky aktivní advokáty vyvázat z pravidla zcela. „Kdyby výrok padl v soudní síni nebo by se choval nevhodně a přitom konal jako advokát, na takovou situaci by se to vztahovalo,“ míní Vondráček.

Poslanec se dále domnívá, že změna pomůže i řadě politiků, kteří jsou zároveň advokáty. „Poměrně hodně advokátů je politicky činných. Doba je vyhrocená a vždy se najde nějaký advokát, kterému se nelíbí, co říká jeho kolega, a podá podnět,“ dodal.

Novelu mají nyní na stole senátoři a pokud bude schválena a podepsána prezidentem, ustanovení týkající se politické činnosti advokátů by mělo začít platit již během jara.

Advokátní úschovy budou lépe chráněny před zpronevěrou

Domácí

Výběr článků

Načítám