Hlavní obsah

Pokuty z radarů krmí obecní kasy, řidiči platí miliony za rychlost

ČR

Čím rychleji budou řidiči jezdit, tím budou obecní pokladny plnější. Jeden radar může obci vydělat miliony korun ročně. Radnice z toho prý ale moc radost nemají. Tvrdí, že jim jde hlavně o zklidnění dopravy a bezpečnost místních obyvatel. To je podle nich hlavní důvod, proč radarů přibývá.

Foto: Mapy.cz, Novinky

Radary na měření rychlosti se to na českých silnicích jen hemží. Jejich počty rostou.

Článek

„Počet úsekových radarů každoročně roste, za posledních pět let se přibližně zdvojnásobil,“ potvrdil Novinkám a Právu generální ředitel Českého metrologického institutu Jiří Tesař.

Celkový počet úsekových rychloměrů na českých silnicích, o kterých má metrologický institut informace, překročil čtyři stovky. K tomu se ovšem musí připočítat ještě další stovky radarů měřících okamžitou rychlost a velmi často řidiči před sebou vidí blikat informativní radary třeba i se svou registrační značkou.

Těch jsou podle ředitele Tesaře tisíce, ale vzhledem k tomu, že bývají velmi nepřesné, obce je využívají jen jako varování a pokuty u nich nevybírají.

Obcím přitékají miliony

I tak je ale z provozu radarů slušný obchod. Řidiči totiž stále maximální povolenou rychlost v obcích překračují, a to i tam, kde jsou měřiče několik let.

„Rozhodně si na sebe radary vydělají, i přesto, že je hodně práce s administrativou,“ řekl zastupitel obce Všechlapy na Nymbursku Marek Jirouš (NK), který je současně ředitelem mladoboleslavské policie.

Obec Všechlapy protíná frekventovaná silnice první třídy mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví a na rovném úseku se moc řidičům brzdit nechce ani v obci. Zpočátku tady řádově vybírali na pokutách částku kolem 15 milionů, v poslední době se situace přeci jen zlepšila a vybírá se výrazně méně, zhruba třetina.

„Peníze z pokut ale obec nedostává, jdou do Nymburka, kde se se vše administruje. Museli tam přijmout tři lidi, i tak si ale na sebe radar vydělá,“ dodával Marek Jirouš.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Policejních hlídek na silnicích moc nebývá, proto si obce pořizují automatické radary.

Ve Dvoře Králové nad Labem je systém úsekového měření v provozu už deset let. Podle starosty Jana Jarolíma (ANO) za tu dobu rozhodně na kontrolovaných úsecích došlo ke zklidnění dopravy.

Zatímco v roce 2015 bylo zaznamenáno zhruba 38 tisíc přestupků na osmi místech, od ledna do září tohoto roku kamery zachytily zhruba 13,5 tisíce přestupků.

„Nejvíce přestupků je zaznamenáno na silnici I. třídy v Choustníkově Hradišti. Ve zhruba 60 procentech tu rychlost překročují zahraniční řidiči, nejčastěji ve vozidlech s polskou registrační značkou,“ upozornil starosta s tím, že při započtení příjmů a výdajů souvisejících s administrativou a provozem získalo město v roce 2022 do rozpočtu asi 8 milionů korun, loni zhruba 5 milionů.

Radary přibývají, nic netolerují

V Liberci by si měli dát řidiči pozor zejména v ulici Dubice, která vede od kruhového objezdu u průmyslové zóny Jih směrem na Ještěd. Město tam v dubnu letošního roku nainstalovalo dva radary, před nimiž varují cedule vyrobené místními lidmi. I tak za prvních pět měsíců provozu město vybralo 1,6 milionu korun. Radary totiž nedarují nikomu ani jeden kilometr překročení rychlosti. Od začátku provozu do konce prázdnin tam zaznamenali takřka 31 tisíc přestupků.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Policejní hlídka měří rychlost. Na silnicích ale moc k vidění nejsou a řidiči v Čechách podle toho jezdí.

„Osazení radarem se osvědčilo, protože je jasně vidět zmírnění počtu přestupků. Za měsíc tudy projede 120 tisíc aut a před tím, než jsme nainstalovali radary, překročilo povolenou padesátku 90 procent řidičů. Nyní už jsou to jen čtyři a půl tisíce měsíčně,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Město už také naplánovalo, co podnikne s penězi utrženými na pokutách. „Uvažujeme o tom, že by město za tyto peníze nakoupilo nové autobusy MHD. Ať každý, kdo zaplatí za přestupek, přispěje na nový autobus pro veřejnou dopravu,“ dodal primátor.

V Liberci připravují další takto ostrý radar do Hejnické ulice v části Krásná Studánka. Zde funguje radar informační, ale většina řidičů jej ignoruje.

Prošpikovaná Plzeň

Nedodržování pravidel přimělo i vedení Plzně k instalaci nového radaru do okrajové části Radčice. Měřiče začaly hlídat úsek mezi odbočkou k zoo a střední uměleckou školou Zámeček, kudy chodí studenti na autobus. Platí tady sedmdesátka, řada řidičů si s jejím dodržováním vrásky nedělá. Do půl roku přibydou úseková měření na dalších šesti vytížených plzeňských komunikacích. Radary budou střežit v obou směrech téměř celý západní okruh.

Radar na věčně ucpané křižovatce u Brna postavili, zbořili a postavili znovu. Ani po roce nefunguje naplno

Domácí

Řidiči si v západočeské metropoli musejí dávat pozor na úsekové měření od roku 2015. Premiéru mělo na Plaské ulici, první rok po začátku měření tady načapali více než čtyři tisíce hříšníků, loni už jich byla zhruba jen třetina. „Účelem úsekového měření není postihovat řidiče, ale přispět k bezpečnosti dopravy,“ podotkl primátor Roman Zarzycký (ANO). V roce 2023 byly v Plzni vyměřeny pokuty za překročení nejvyšší dovolené rychlosti v celkové výši skoro 9,3 milionu korun, letos to bylo k 20. listopadu 8,1 milionu.

Nezaostává ani Hradec Králové, tady byl v loňském roce instalován systém několika radarů. Od té doby byly uděleny pokuty za přestupky ve výši 13 milionů v roce 2023 a více než 14 milionů od ledna do září letošního roku. Město bude zařízení přesunovat tam, kde se objeví problémy.

Chystají se další

S instalací radarů obce nehodlají přestat. Nové se chystají i v Benešově v lokalitě Červené Vršky. Povolenou třicítku tady podle průzkumu nedodržely více než tři čtvrtiny řidičů a rekordman tudy profičel více než osmdesátkou.

„Pro obce je tato technologie velmi efektivní nástroj, jak rychlost snížit. Objevují se názory, že řidiči pak víc sledují ručičku tachometru než provoz před sebou, ale podle mě je to jednoznačně dobrá cesta ke zklidnění dopravy,“ mínil ředitel mladoboleslavské policie Jirouš.

Motorkář se řítil po D11 rychlostí 210 km/h a podjel i BMW s policisty. Hned mu sebrali řidičák

Krimi

Výběr článků

Načítám