Hlavní obsah

Pohlednou Marii ovládl vztek. Od kriminálu za stalking ji dělila jedna poslaná zpráva

4:42
4:42

Poslechněte si tento článek

České Budějovice

Na první pohled je to pohledná 36letá žena a nikoho by při náhodném setkání nenapadlo, jaké drama může rozpoutat. Jihočeška Marie dostala už dva podmínečné tresty za stalking, když rozesílala tisíce zpráv svému bývalému partnerovi, se kterým má dítě. Od kriminálu ji po posledním soudu dělila jedna jediná poslaná SMS.

Foto: Pavel Orholz, Novinky

Terapeut Ondřej Čech při online sezení s Marií

Článek

Pomáhá jí terapie na zvládání vzteku u neziskovky Tvá volba v Českých Budějovicích. Problémy má hlavně v osobních vztazích.

„On mě vyloženě provokoval, když si nevyzvedával naši malou dceru nebo neplatil alimenty a podobně. Já se ptala, kde seš a proč jsi nepřijel a podobně. Posílala jsem mu e-maily, protože si zablokoval mobil. Bylo jich asi osm set,“ vysvětlovala Novinkám Marie. V některých zprávách už svého bývalého partnera urážela. „Všechno se stupňovalo,“ připouští Marie.

Kvůli zprávám musela přečkat noc i v cele předběžného zadržení. „To byla obrovsky potupná chvíle, když jsem se musela svléci do naha a dát jim i podprsenku, prý abych se neoběsila. A pak mi navlékli ten jejich mundúr. Uvědomila jsem si, že do kriminálu nechci,“ popisovala Marie.

Co dělat, když se o vás zajímá online stalker

Sex a vztahy

Známí, ale i soud jí dávali jednoduchou radu: „Přestaňte mu psát.“ Marie v sobě ale dusila vztek, který ji hnal k dalším zprávám. „Chtěla jsem mu to všechno říct. Těch myšlenek bylo více,“ vysvětluje s tím, že neudržela v mnoha situacích nervy na uzdě. Ovládal ji vztek a vyjížděla i na úřednice z OSPODu. „Nikdo mi nevěřil a pak jsem vybouchla. Ničeho jsem se nedomohla,“ posteskla si.

„Ještě jednou napíšu a půjdu sedět“

Pomohla jí až nařízená terapie u neziskovky Tvá volba, kde se jí ujal terapeut a ředitel Ondřej Čech. Začala v únoru letošního roku. „To už jsem věděla, že ještě jednou napíšu a půjdu sedět. Ze začátku jsem vyskakovala i na pana Čecha a hned jsem ho taky zablokovala. No úplně stejně jako s těma chlapama ve vztazích,“ zmínila začátky terapie žena.

Prý až díky terapiím zaměřeným na zvládání vzteku dokázala definovat, jaké emoce ji ovládají. Zprávy teď píše Marie v krizových situacích svému terapeutovi, aby napáchala co nejmenší škody. „Řekl jsem jí, že to nebudu celé číst, ale občas jí odepíšu, aby měla odezvu,“ vysvětluje Čech. Ostatně, i kdyby chtěl na Marii reagovat, neměl by šanci. Marie je psavec. Píše opravdu rychle a během krátké chvíle dokáže do chatu napsat sloh.

Čech vysvětlil, že Marie rovněž trpí syndromem ADHD a v současné době se stará o svou malou dceru, která má také lehkou mozkovou dysfunkci. „Na začátku bylo opravdu těžké získat její důvěru. Dokonce i já jsem se v jednu chvíli neudržel a nejsem na to pyšný. Řekl jsem jí, že buď přijme, že je také násilná, nebo nemá v programu co dělat. Viděla vinu jenom ve svém okolí,“ zmínil Čech.

Marie reagovala okamžitou blokací telefonu, ale za čtrnáct dní se ozvala. „Uvědomila si, že to dělá pro sebe a pro své děti. Dneska už zvládne i vyřídit úřady, aniž by se tam hádala. Důležité je, že i úředníci jsou k ní vstřícní,“ dodal Čech.

Klientů, kteří mají problémy s agresivitou, přibývá

Tvá volba pracuje s lidmi, kteří mají potíže s násilím a agresí ve vztazích, blízké rodině a svém okolí. Klientů přitom prudce přibývá. „Jen v letošním roce vstoupilo do programu sto klientů, což je opravdu hodně, a je to náročné i na terapeuty. Obracejí se na nás OSPODy, soudy, ale také chodí lidi sami,“ podotkl ředitel.

Podle něho je z poloviny vyhráno, když lidé přijdou ze své vůle. „Tím samozřejmě nemyslím, když dorazí muž, protože mu dala manželka poslední šanci,“ upozornil na některé z případů ředitel.

Stoupá i procento žen. Původně to bylo 19 procent a teď je to už 32 procent z celkového počtu klientů. „Nejedná se jen o násilí na partnerech, ale také na dětech. Klientka přijde například s tím, že se jí doma bojí vlastní děti. Dávají si před sebe ruce, když k nim přijde.“

Terapie je jednou za čtrnáct dní a trvá sedm měsíců i déle. „Někoho hned na začátku odradí, že terapie je zdlouhavá. Nedokážeme ale změnit navyklé chování člověka za jeho třicet let během krátké chvíle. Musí chtít sami a přiznat si, že mají problém,“ dodal Čech.

Oběti stalkingu zákon často neochrání, ministerstvo změnu nechystá

Domácí

Výběr článků

Načítám