Článek
Největší pokles podpory pro odchod z Unie byl zaznamenán ve Finsku. Před šesti lety tam chtělo z Unie odejít 28,6 procenta dotázaných, zatímco nyní ho podporuje jen 15,4 procenta Finů, což představuje pokles o 13,2 procenta. Pěti až desetiprocentní pokles podpory pro odchod z Unie zaznamenaly Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Francie či Maďarsko.
Na opačném konci škály stálo Česko s 29,2 procenta zastánců vystoupení, s velkým odstupem následované Itálií (20,1 procenta) a Švédskem (19,3 procenta). I v těchto zemích ale ubylo zastánců rozchodu s Unií. Konkrétně v Česku se nyní vyslovilo pro odchod o 4,5 procenta méně tázaných než před šesti lety.
V ČR byla také nejnižší podpora pro setrvání v bloku. Pro členství v Unii se vyslovilo jen 70,8 procenta dotázaných Čechů, zatímco ve Španělsku bylo pro 95,3 procenta respondentů.
EU rozšířila sankce proti Teheránu za represe vůči demonstrantům a podporu Ruska
Citová vazba zesílila
Čísla ESS odrážejí „skutečný kolaps“ podpory odchodu z EU v řadě zemí, řekl Mathieu Gallard, ředitel výzkumu ve francouzské společnosti Ipsos, která provádí průzkumy evropského veřejného mínění.
Anketa
Vysvětlil to „kumulativním efektem, který kombinuje postoj EU k různým tématům, umírněnost radikální pravice v otázce (odchodu z EU) a mnoha výkyvy v souvislosti s brexitem“. Odchod Britů z EU nebyl nijak jednoduchý a ani následný vývoj země nebyl zatím nijak oslnivý, jak připomněl i fakt, že země měla za poslední čtyři roky hned čtyři premiéry.
Česko si v EU vysloužilo uznání za snahy o shodu
Podle ESS zesílila za posledních šest let ve většině členských států i citová vazba dotázaných k Evropě. Za velmi silnou ji označilo mj. 70,3 procenta Maďarů, 58,7 procenta Finů či 54,9 procenta Portugalců.
Už průzkum amerického Pew Research Center provedený loni na jaře v deseti členských státech EU ukázal, že téměř ve všech těchto zemích má velká většina lidí na Unii vcelku příznivý názor. V průměru ji příznivě hodnotí 72 procenta dotázaných, zatímco 26 procent má na ni vcelku nepříznivý názor.
Průzkum ESS se provádí ve 30 evropských zemích každé dva roky od roku 2001. Výsledky nezahrnují lidi, kteří řekli, že by nemohli nebo nechtěli volit, či nevěděli, jak by volili.