Článek
„Dostaly se k nám fotky, že začala těžba stromů v chráněné oblasti. Nevíme jistě, co tam bude majitel stavět, ale máme s tímto pánem zkušenosti z elektrárny z Papouščí skály. V případě, že by tam stavěl další elektrárnu, byla by to obrovská škoda. Úsek na Vltavě ze Zlaté Koruny do Boršova je posledním nedotčeným s krásnou přírodou, proto se tam jedeme podívat,“ vyprávěl Novinkám v úterý ráno ve Zlaté Koruně vodák Milan Litvan.
Podle Petra Ptáčka z Asociace vodní turistiky a sportu se už na místě v podstatě staví vodní elektrárna a majitel pozemků se ohání více než sto let starým povolením. „Pro nás je elektrárna v tomto krásném a nedotknutém území nepřijatelná. Chtěli bychom tento úsek zachovat i vzhledem k vodáckému sportu. Požádali jsme kontrolní orgány, aby udělaly revizi, zda se tam chystá nějaká stavba,“ upozornil Ptáček.
Dívčí Kámen nechal postavit Rožmberk pro svých pět dcer
Podnikatel dělá na projektu elektrárny už patnáct let
Novinky se vydaly přímo na místo k Dívčímu kameni. Je patrné, že u řeky se kácí stromy, jezdí tam těžká technika. Dělníci tam pracují už čtrnáct dní. Na místě byl i podnikatel Michal Masnička. Vybudoval už tři vodní elektrárny a u Dívčího kamene by rád postavil další s výkonem 1,2 megawattu. Zásobovala by široké okolí. Využil by základ z nedokončené vodní elektrárny z první republiky.
„V současné době zde probíhá těžba dřeva, kterou povolily příslušné úřady. Nesouvisí to s elektrárnou, těžba byla povolena mimo projekt. Činím však kroky, abych mohl jednou tu historickou elektrárnu, která by byla povolená, dostavět,“ sdělil Novinkám Masnička. Ujistil, že na elektrárnu bude rozhodně potřebovat nová povolení a nevystačí si se stavebním povolením na původní elektrárnu z roku 1912.
Velkolepý projekt na vodní elektrárnu ukázal hned na místě i v mobilním telefonu. Jedná se o krátký, profesionálně zpracovaný film, který bude postupně představovat i tamním obyvatelům na schůzkách. „Vodní elektrárna bude rozhodně maximálně šetrná k přírodě a některá povolení už mám,“ ujistil Masnička, který postavil na různých místech už tři vodní elektrárny.
Zmiňuje, že projekt respektuje i chráněnou krajinou oblast. „Pracuji na něm patnáct let,“ podotkl.
Chráněná Krajinná oblast Blanský les se aktivitami Masničky na jeho pozemcích zabývá. „Má souhlas státní správy lesů i k té aktivitě, která je na lesním půdním fondu. Zahájili jsme ale správní řízení o přestupku,“ konstatoval vedoucí CHKO Blanský les Jan Flašar. Připustil, že i výstavba může být v oblasti reálná.
„Možné to samozřejmě je. Když je to v souladu s územním plánem a není to v rozporu s ochrannými podmínkami v této oblasti. V tomto případě jsme však zatím neviděli žádný projekt ani studii. Zatím pouze tvrdí, že to má se všemi domluvené,“ podotkl Flašar s tím, že v současné situaci je CHKO Blanský les proti výstavbě vodní elektrárny.