Článek
"V žádném případě se na přenos procesu s Karlem Srbou dívat nebudu. Když si představím, do jakých podrobností a intimních věcí se u soudu jde, tak vlastně půjde o jakousi reality show. A to pokládám za nejpokleslejší žánr v televizních přenosech," řekl tiskové agentuře Korzo Vladimír Špidla.
"I když soudní procesy mají být veřejné, pokládám rozhodnutí České televize přenášet průběh soudního procesu za neetické. Obávám se, že to může poškodit všechny účastníky přelíčení," dodal premiér.
Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) naopak rozhodnutí ČT a "odvahu soudu" ocenila. "Oceňuji odvahu soudu, který k tomu svolil, protože na řízení soudního procesu takový krok klade zvýšené nároky," řekla Parkanová.
Česká televize hodlá poprvé ve své historii přímý přenos vysílat příští týden. Dvoudenní přenos začne ve čtvrtek 30. října v 8:45 na ČT2.
ČT: jde o veřejný zájem
Srba a další tři spoluobžalovaní se odvolali k Vrchnímu soudu v Praze proti rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích, který je nepravomocně odsoudil za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové.
"Celý případ přípravy vraždy novinářky jednoznačně nese znaky vysokého stupně vážného veřejného zájmu, a proto chceme našim divákům umožnit jej sledovat živě," uvedl Zdeněk Šámal, ředitel zpravodajství České televize. Kromě živě přenášeného jednání ze soudní síně připraví Česká televize také rozhovory s lidmi, kteří mají s kauzou Srba něco společného.
V zahraničí není běžnou praxí vysílat soudní proces v přímém přenosu. Přesto je z minulosti známo již několik případů. Velká polemika se nejen ve Spojených státech rozpoutala například kolem případu filmové hvězdy a bývalého hráče amerického fotbalu O. J. Simpsona, kterého nakonec soud v roce 1995 zprostil obžaloby z vraždy své bývalé manželky a jejího přítele. Civilní soud ho ale o dva roky později přece jen uznal odpovědným za jejich smrt a odsoudil ho k zaplacení 8,5 miliónu dolarů.