Článek
„Česká republika nedisponuje žádným nástrojem, kterým by monitorovala příchozí zahraniční investice s ohledem na jejich dopad na národní bezpečnost nebo veřejný pořádek,“ stojí v materiálu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který nedávno projednávala Bezpečnostní rada státu a který má Právo k dispozici.
„Neexistuje tak nástroj pro případné zastavení nežádoucích investic ani pro získání informací o investorovi,“ pokračuje zpráva.
Podobně mluvil na nedávném semináři ve Sněmovně i hlavní analytik Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Rom. „Energetická infrastruktura je bytostně důležitá a Česká republika nemá žádný prostředek, jak tuto infrastrukturu ochránit,“ uvedl důstojník.
Ale situace by se měla změnit. A to hlavně proto, že ČR je jednou z mála zemí, která podobné nástroje nemá, a přitom ohrožení nebezpečnými investory ve světě roste.
„Ostatní utužují, a my stále nic“
Bezpečnostní rada státu proto přijala plán, díky kterému by vláda mohla v budoucnu zamezit nebezpečným nebo agresivním investorům v ovládnutí důležité firmy.
Zaúkolovala šéfy všech bezpečnostních služeb, Národního bezpečnostního úřadu a kybernetického úřadu, aby připravili podklady.
Ministerstvo průmyslu a obchodu doporučuje, aby vláda nejen zřídila monitorovací systém zahraničních investic, jak to bude v brzké době požadovat EU, ale aby si rovnou vytvořila páky pro případ krizových scénářů.
„Získané informace by mohly být vyhodnoceny a použity k ovlivnění podoby těchto aktivit např. stanovením podmínek, za kterých může být investice uskutečněna, případně jejím zablokováním či zrušením,“ říká ministerstvo průmyslu.
Před třemi týdny se na téma nebezpečných investic sešla ve Sněmovně skupina odborníků a politiků. Akci svolal místopředseda branného výboru Jan Lipavský (Piráti), podle něj je nejvyšší čas něco dělat.
„Ostatní země své režimy ochrany investic utužují a Česko, které patří mezi nejotevřenější ekonomiky světa, je stále více vidět. Proto bychom měli své strategické podniky více chránit,“ řekl Právu Lipavský.
Podle něj možnost odmítnout investici má většina evropských států, často ji používají např. USA. Známý je např. případ z roku 2016, kdy americká vláda zablokovala čínskému výrobci domácích spotřebičů Midea možnost převzít německou společnost Kuka, předního výrobce průmyslových robotů. Důvodem bylo, že jedna z dceřiných společností Kuky v USA dodávala roboty do amerických stíhaček. K prodeji mohlo dojít teprve poté, co byla dceřiná firma ve Spojených státech oddělena.
Česko nemá žádný prostředek, jak energetickou infrastrukturu ochránit
Lipavský na semináři poznamenal, že ovlivňovat tuzemskou politiku mohou zahraniční investoři například přes distributory energie, kteří často mění majitele.
Pozor nejen na Čínu a Rusko
Zpráva MPO zdůrazňuje, že by se sledování investic nemělo soustředit pouze na investice z Číny a Ruska, na jejichž nestandardní obchodní jednání už několik let upozorňuje BIS. „Zdrojem rizikových investic nemusí být přirozeně výhradně Čína, ale kterákoliv třetí země, která přistoupí k uplatňování svého politického vlivu na území ČR, resp. EU, pomocí ekonomických nástrojů,“ píše ministerstvo.
Přesto hlavně čínské investice působí v Evropě nejvíc rozpaků. Podle statistik ze zprávy MPO čínské investice do Evropy v posledních 13 letech stoupají každoročně o 30 procent, naopak investice států EU do Číny postupně klesají.
„V Evropě je možné sledovat snahy o vstup čínského kapitálu, za nímž ne-li finančně, pak minimálně ideově stojí čínská vláda, do strategicky významných infrastrukturních projektů, jako jsou projekty rozvoje letišť, přístavů nebo ICT infrastruktury,“ tvrdí MPO.
Analytik BIS Jiří Rom uvedl, že za rizikové investory lze považovat „hlavně autoritářské státy a firmy spjaté s autoritářskými režimy či s jejich bezpečnostními složkami, jimž nejde vždy jen o zisk, ale také o získání vlivu“.
Tomáš Maďar z ministerstva obrany řekl, že snahu zpřísnit investorům pohyb v Česku vítají. „Český obranný průmysl je příkladem toho, co se může stát, když neexistuje nástroj na ochranu před investory. V 90. letech řada podniků zanikla, protože je konkurence koupila a zrušila,“ připomněl Maďar neslavný konec některých dříve slavných českých zbrojovek.