Článek
Více případů bylo naposledy v roce 1959, rok poté, co se začalo proti nemoci plošně očkovat.
Nejvyšší nemocnost je zaznamenána ve věkové skupině 15 až 19 let, ale lékaři zaznamenali i 101 případů nákazy u dětí do jednoho roku. I nadále platí, že nejvíce nemocných je letos v Jihočeském (1059 případů) a Středočeském kraji (937 případů).
V souvislosti s černým kašlem eviduje SZÚ tři úmrtí, dvě osoby byly seniorského věku. V případě 84leté ženy byla nákaza černým kašlem jedním z více onemocnění. Minulý týden zemřel rovněž několikatýdenní novorozenec, ani u něj však nebyl černý kašel příčinou úmrtí.
Zemřel kojenec nakažený černým kašlem
Právě nejmenší děti jsou černým kašlem nejvíce ohroženy. Protilátky jim mohou zajistit matky, které se v těhotenství nechají přeočkovat. Ministerstvo zdravotnictví pro ně vyhradilo šest tisíc dávek.
Proti černému kašli se očkuje devět týdnů po narození a následují přeočkování, poslední v 10 letech. Vakcinace je povinná jen u dětí, pojišťovny ji hradí. Dospělí si ji musí zaplatit a zpětně mohou žádat pojišťovnu o příspěvek. I tak má o přeočkování v souvislosti s vysokými počty případů veřejnost enormní zájem. Dospělým se doporučuje přeočkování zhruba jednou za 15 let.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve řekl, že se za letošní první čtyři měsíce naočkoval dvojnásobek lidí než za celý loňský rok. Do konce dubna by mělo dorazit přes 100 tisíc dávek.
Černý kašel je bakteriální a léčí se antibiotiky. Pokud se podají v počátku, zablokuje se rozpad bakterií, které by začaly vylučovat toxiny způsobující dlouhodobý kašel. Léčba má smysl i v pozdější fázi, brání rozvoji jiných bakteriálních infekcí. Doporučuje se často větrat. Suchý vzduch dráždí ke kašli.