Článek
„S ohledem na nepříznivé počasí, hlavně sněžení, jsme dnes nakonec trasu průvodu zkrátili. Obešli jsme pouze náměstí,“ uvedl za organizátory Petr Škrobánek. Dodal, že důležité je to zachování tradice.
Tento zvyk bílovečtí věřící udržují od roku 2014. „S nápadem zavést u nás hrkání přišel tehdy náš farář, otec Lumír Tkáč. Šlo o to oživit tradice a lidem ukázat, že Velikonoce nejsou jen svátky konzumu, ale mají duchovní obsah. Chtěli jsme vyjít ven z kostela, aby nás veřejnost viděla,“ zavzpomínal jeden z bíloveckých farníků a hrkačů, čtyřiačtyřicetiletý Zdeněk Taťák, který i letos do průvodu vyrazil.
Velký pátek není jen dnem tichého rozjímání, ale i kouzel a zázraků
Kromě něj v pátek dopoledne obešlo Slezské náměstí v Bílovci kolem 150 lidí. Vepředu nesli dva mladí věřící kříž, za nimi šlo devět mužů s dřevěnými hrkajícími nástroji a pak další lidé. Děti se ženami měly v rukou řehtačky. Průvod měl i několik zastavení, kdy se věřící modlili.
V minulosti se velikonočně hrkalo na vesnicích většinou už na začátku Svatého týdne, kdy si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista před jeho smrtí a následným vzkříšením. Velikonoční hrkání je náhradou za zvuky kostelních zvonů, které v průběhu roku oznamují čas a různé události. O Velikonocích ale vždy utichají.
Velikonoce 2024
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem v roce. Termín Velikonoc každoročně vychází na přelom března a dubna, letošní Velikonoční pondělí připadlo na 1. dubna 2024. Mezi nejznámější tradice a zvyky Velikonoc patří pletení pomlázky nebo barvení vajíček a kraslic.