Článek
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.
„Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. Není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla,“ uvedl ČHMÚ.
❗️Možnost polární záře dnes večer❗️
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) November 5, 2023
🌞Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí (na snímku níže výrazný nárůst v rychlosti slunečního větru - žlutá křivka). Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po… pic.twitter.com/Zzs4b5GrUL
Počasí podle meteorologů pozorování moc nepřálo, na většině území se totiž vyskytovala velká oblačnost. Větší šance na zmenšenou oblačnost jsou na jihu Čech, na Vysočině a na jižní Moravě. „Pokud se o spatření polární záře chcete pokusit, můžete hned zvečera,“ sdělili.
Na sociální síti X už několik uživatelů sdílelo své úlovky. Jasně viditelnou polární záři vyfotili lidé u Říčan, v Ostravě či na Vysočině.
#polarnizare #Auroraborealis #bilovicenadsvitavou pic.twitter.com/hwuYA2EpZ3
— Petr Sycha (@petr_sycha) November 5, 2023
Tehov u Rican, prave ted. pic.twitter.com/euO4dcEObJ
— Ondra (@SkalaOndra) November 5, 2023
Anketa
Polární záře bylo vidět také v sousedním Slovensku nebo v Maďarsku, ukázaly záběry z webkamer. Například ve slovenské obci Rybany mohli tamní obyvatelé zpozorovat růžovou záři.
„Jak dlouho budou polární záře pozorovatelné, se nedá odhadnout. Vše závisí na vlastnostech slunečního větru, který k nám po tomto impaktu proudí. Vědci se ale domnívají, že zvýšená geomagnetická aktivita potrvá dokonce až do 10. listopadu, kdy se v občasných intervalech mohou objevit další polární záře i nad českým a slovenským obzorem. Pravděpodobně budou viditelné jen fotograficky,“ poznamenal fotograf Petr Horálek, který se fotografováním polární záře dlouhodobě zabývá.
Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. V severských zemích jsou polární záře viditelné po celé obloze, v ČR se objevují nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září vzdáleného města.
Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, i tehdy někde pozorování zhatily mraky. Záře byla nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu, komentovala tehdy na webu tuto nevšední nebeskou podívanou Česká astronomická společnost.