Článek
Po poledni se na náměstí shromáždily přes čtyři stovky nacionalistů, očekávajících příjezd předsedy DSSS Tomáše Vandase. Jejich mítink začal po 13. hodině, ale ještě před tím se u nedalekého kostela sv. Vavřince uskutečnilo náboženské shromáždění asi dvou set Romů a anarchistů, na němž řečníci vyzývali k toleranci a poklidnému soužití. Skupinka nacionalistů se mezi ně pokusila proniknout s vlajkou DSSS, ale zabránila jim v tom policie.
Do zásahu bylo podle informací Práva nasazeno na tři stovky policistů, včetně několika psovodů a jízdní jednotky na koních. Nad městem permanentně kroužil vrtulník.
Romové a anarchisté nakonec odvolali ohlášený pochod ulicemi a svou akci omezili na zmíněné shromáždění s modlitbou. Farářka Církve československé husitské však po modlitbách setkání ukončila, vyzvala přítomné k pokojnému rozchodu a od dalších akcí se distancovala. Militantnější část skupiny se ale rozhodla přehradit cestu nacionalistům v ulici Na Šarlejích.
„Protože jejich snaha byla nezákonná, přistoupili jsme k zákroku. Po několika výzvách k rozchodu, které asi stovka osob neuposlechla, jsme za použití donucovacích prostředků ulici uvolnili,“ řekla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková. Kromě obušků použila policie i dělbuchy a při zákroku bylo zajištěno sedm demonstrantů pro spáchání správního deliktu. Jednu ženu odvezla sanitka poté, co po kontaktu s koněm utrpěla zranění na noze.
"Nic než národ"
Později byl zatčen ještě jeden z nacionalistů. „Měl na oblečení symboly zakázané Dělnické strany a policie jej kvůli tomu podezřívá ze spáchání trestného činu, podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod,“ uvedla Ježková.
Příznivci DSSS prošli pod kontrolou policie ohlášenou trasou za skandování hesel „Češi, pojďte s námi“ a „Nic než národ“. Vandas opustil město krátce před patnáctou hodinou, ale později odpoledne došlo ještě v Husově ulici ke konfliktu tří romských aktivistů a 13 nacionalistů. Jeden Rom byl přitom zraněn na hlavě, ztratil vědomí a skončil v nemocnici.
„Zajistili jsme třináct osob. Jsou v podezření ze spáchání výtržnictví nebo ublížení na zdraví,“ informovala Ježková.
Téměř všechny provozovny na Masarykové náměstí měly zavřeno, některé měly výlohy chráněné bedněním.
Na místě byli přítomni také bývalí ministři pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a Džamila Stehlíková.