Článek
Zdejší sovětská komunita tady měla odhadem 30 tisíc lidí. Přesně před třiceti lety se vojsko okupující Československo konečně vrátilo do své vlasti a nechalo tu po sobě spoušť, která se dodnes likviduje. Několik stovek domů bylo srovnáno se zemí a sanace území zamořeného naftou z vojenské techniky a likvidace ruin se táhne dodnes.
„Co bylo možné zrekonstruovat, to se postupně opravilo a z mnoha objektů většinou vznikly nové byty. Zbyly tady po nich panelové domy, říkalo se, že ve 2+1 bydleli po dvou rodinách. Bydlení ale vzniklo i z dalších objektů, ze štábních budov, bývalá poliklinika po Rusech byla rozkradená a teď tam také budou byty,“ říkal starosta Milovic na Nymbursku Lukáš Pilc (ODS). Rekonstrukcí vznikla i škola nebo školka a přibyly i zbrusu nové školky nebo bytové domy pro stále přicházející mladé rodiny.
Valeo chce u Milovic postavit městečko pro testování autonomních systémů
Z ruského kulturního domu nakonec vznikla radnice a ve druhé části budovy, kde bylo divadlo a další společenské prostory, se stále pracuje na rekonstrukci a pohybují se tu zedníci. Jednu zdejší stěnu dodnes zakrývá obrovská mozaika oslavující sovětský lid s kosmonautem či vojákem třímajícím samopal.
„Mozaiku zachováme,“ přitakal starosta, podle něhož se Milovice nyní soustředí hlavně na zeleň a vybavenost, aby tady bylo sportovní vyžití, kultura a možnosti relaxace. „Divadlo bude mít po rekonstrukci 420 míst,“ uvedl starosta. Prostor bude i pro kino a muzeum vojenské historie. Někdejší autopark se proměnil v oblíbený zábavní park v přírodě Mirakulum.