Článek
Na úvod vystoupil končící předseda Ivan Bartoš, stranu vedl bezmála patnáct let. Za svůj projev se od spolustraníků dočkal několikaminutového potlesku.
„Stál jsem na počátku, byl jsem u našich úspěchů i neúspěchů, protože politika není jen o tom, že jdete nahoru. Toto celostátní fórum vnímám jako nový impuls pro Pirátskou stranu,“ řekl Novinkám.
Vyzdvihl působení Pirátů ve vedení krajů i ve velké politice, jejich snahy o větší transparentnost státu a podíl na důležitých reformách. Sobota byla podle něj „sjednocujícím dnem“.
Piráty povede Hřib, Michailidu a další členové stranu okamžitě opustili
Souboj dvou mužů
O post nového předsedy usilovalo celkem šest kandidátů. Mezi favority patřil především bývalý senátor Lukáš Wagenknecht a náměstek primátora Zdeněk Hřib, který nakonec ve druhém kole volby získal více hlasů, a přebírá tak „kormidlo“ strany.
Hřib výrazně usiluje o reformu vnitřního fungování. „Proto, abychom byli znovu srozumitelní, abychom mluvili jedním hlasem. Reforma směřuje k úpravě vnitřní a vnější komunikace a sjednocení vedení,“ nastínil svoje plány. Stranu chce vycentrovat, vidí ji jako středově liberální, tak aby dokázala zaujmout centrální proud voličů.
„Je to – jako vždy u Pirátů – svátek demokracie, ta debata je živá a emotivní,“ přiblížil atmosféru na fóru Wagenknecht.
Dovnitř strany jsou podle něj potřeba ale jen drobné reformy, důležité je se stmelit, připravit na příští rok „pořádnou kampaň“ a věnovat se voličům a jejich problémům. „Ta témata jsou, to každý víme, ekonomická. Lidé mají problémy a nejistotu a Piráti mají řešení,“ věří.
Přílišné soustředění na vnitrostranické procesy na úkor volební kampaně nejsou nutné ani podle Adély Šípové, jediné ženy mezi kandidáty. „Rozhodla jsem se ale odstoupit ve prospěch Lukáše Wagenknechta, naplňuje moji vizi, věřím, že bude dobrý předseda, i když to bude těžké po Ivanu Bartošovi,“ uvedla v průběhu sjezdu senátorka.
O duši strany
„Upřímně, dneska skutečně bojujeme o duši strany,“ zhodnotil fórum další kandidát, Štěpán Štrébl. Na setkání představil svou „vzpouru na pravoboku“.
„Rozhoduje se, jestli budeme dál natírat palubu narudo, nebo se budeme soustředit na to podstatné, a to je zjednodušování státu a konec státní buzerace, kvůli které se nedá postavit ani žádná technologická firma,“ sdělil Novinkám. Úřady by se dle něj neměly jen digitalizovat, ale také rušit.
Konflikt u Pirátů: Hřib osočil Wagenknechta ze lži. Ve vedení se nesnesou
To David Witosz, radní z Ostravy, zdůrazňoval důležitost práce v krajích napříč republikou „Pokud chceme dělat stranu, musíme začít tam dole, u těch buněk, z těch můžeme vytvářet doopravdy celostátní stranu. Ta představa, že budeme sedět ve Strakově akademii a zbytek není třeba, je bláhová,“ myslí si Witosz.
I on se vzdal nakonec své kandidatury ve prospěch Wagenknechta. „Chtěl jsem, aby neprošla nová vlna, která je pro stranu destruktivní, a aby nebyl předsedou Zdeněk Hřib, který je podle mě navíc velké reputační riziko. Nejde o něj, ale o kauzy, co se dějí v Praze,“ uvedl.
Na reputaci strany nemělo podle Bartoše mnohdy pozitivní vliv ani otevřené internetové fórum, dnes již s omezeným přístupem pro veřejnost. „Jeho uzavření je v zásadě správný krok, protože fórum bylo zdrojem bulvárního obsahu,“ souhlasil Štrébl.
„Často je to nazýváno jako ‚střelba do vlastní nohy‘,“ připouští odcházející předseda. „Uvidíme, jak se to fórum jako komunikační platforma bude vyvíjet,“ dodal Bartoš.
Piráti si odhlasovali konec otevřených diskusí na internetu
Volby v dohledu
Ve sněmovních volbách v příštím roce by si Bartoš i řada dalších kandidátů pro Piráty přáli dvouciferný výsledek. Je to podle nich „realistické očekávání“.
„Určitě bych si přála, abychom měli v každém kraji jednoho nebo dva poslance, což je velmi ambiciózní cíl,“ myslí si Šípová.
„STAN s ODS nám poslali vzkaz, že nám vezmou voliče. Já to beru jako výzvu a Piráti do takového souboje půjdou,“ vzkazuje Wagenknecht.