Článek
Informační kampaň Krkonošského národního parku má název Není zvěř jako zvěř.
„V nadcházejícím víkendu umístíme na nejdůležitějších křižovatkách stánky s lektory a dobrovolníky, kteří se pokusí každého návštěvníka zastavit s tím, aby deklarovali Krakonošovi slib a odnesli si odpadky, které do hor také přinesli,” upřesnil tiskový mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Na návštěvníky budou také apelovat, aby odnesli i odpadky, které tam před nimi někdo zanechal. „Doufám, že akce bude mít dopad na více než tisíc návštěvníků,“ dodal Drahný.
S vtipem a nadsázkou proti odpadkům v přírodě Krkonoš. Správa @KRNAP1 zahájila kampaň proti znečišťování nejvyšších českých hor. Veřejnost může vymýšlet nové i "latinské" názvy odpadků. A ti, kteří nějaký takový odhodí, se mají zastydět, vrátit se a uklidit po sobě. (Foto KRNAP) pic.twitter.com/oDvqsfqDi7
— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner) May 30, 2019
Podepsat Krakonošův slib bude možné například na rozcestí před Mumlavskými vodopády, na křižovatce u Vrbatovy boudy nebo na Medvědínu u horní stanice lanovky.
Úklid dvakrát ročně
V loňském roce navštívilo Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo téměř 3,8 milionu lidí. Správa parku uklízí spolu s dobrovolníky hory dvakrát do roka, přičemž nasbírá kolem tří tun odpadků. „Důležité je lidem připomenout, že není normální pohazovat v přírodě odpadky. Nevěřím ale tomu, že by lidé odpadky odhazovali úmyslně,“ doplnil Drahný.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který se účastnil úterního představování informační kampaně, uvedl, že znečištěním trpí i další národní parky.
Národní park Šumava ročně sesbírá zhruba tunu odpadků od dvou milionů návštěvníků. V Národním parku Podyjí zanechá 300 tisíc návštěvníků ročně zhruba dvě tuny odpadků. České Švýcarsko sesbírá po 1,2 milionu návštěvníků 3,5 tuny odpadků ročně.