Článek
„Zvon zasvěcený Panně Marii a sv. Josefovi vážící 600 kilogramů měl být roztaven stejně jako desetitisíce dalších zvonů z celé Evropy. Měl se stát součástí některé z ničivých zbraní nacistického Německa. Na svůj ortel čekal na pověstném hřbitově zvonů v hamburském přístavu až do konce války. Nakonec zničení pro své stáří unikl,“ popsal mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.
Přestože zvon nakonec válku přežil, tak do věže kostela v Šilheřovicích se nevrátil. „Když spadla železná opona, tak ho úřady přiřadily jako osiřelý zvon jedné z německých farností. Po válce tak vyzváněl na věžích dvou kostelů v Kolíně nad Rýnem,“ upřesnil Siuda. A právě v kolínském kostele sv. Gertrudy ho na přelomu 60. a 70. let minulého století dohledali šilheřovičtí farníci.
Chci, aby lidé jedli zeleninu, řekl sprejer, který počmáral kostel v Praze
Následně se zvon několikrát pokoušeli získat zpět, ale výsledek přinesla až intenzivní jednání zahájená v roce 2015. Vyjednávání s německými úřady tehdy iniciovala farnost Šilheřovice společně s obcí. Složitou otázku vlastnictví zvonu museli řešit právníci na obou stranách hranice, obec Šilheřovice (Schillersdorf) totiž krátce patřila k Německé říši.
Návrat i druhého zvonu
Spolu s tímto starým zvonem byl v neděli 15. srpna v šilheřovickém kostele požehnán také zcela nový zvon zasvěcený sv. Barboře. Složili se na něj farníci a další dárci. Nahradí druhý, za války zrekvírovaný zvon, který se při manipulaci rozbil.
Obyvatelé Karviné bojují peticí za záchranu šikmého kostela
„Odlit byl v Itálii. Společně s tím navráceným zvonem se do věže šilheřovického kostela vrátí letos v září. Nejprve totiž musí být odstraněny staré zvony a vše ve věži uklizeno a opraveno,“ sdělil Právu duchovní správce šilheřovické farnosti Jakub Dominik Štefík.
Na podzim by se pak obcí mohlo rozeznít zvonové trio, které lidé slýchávali do roku 1942. Kromě starého navráceného zvonu a nově odlitého je doplní zvon - umíráček, zasvěcený Andělům strážným, který ve věži stále zůstal.